Frika nga koronavirusi, një tjetër eksportues i kthen 'shpinën' Kinës: Pezullohen ngarkesat e qymyrit

1581485670_5a9d607d6f3843d7850d17edff840be4.jpg

Mongolia do të pezullojë dërgimin e qymyrit në Kinë deri më 2 mars, njoftoi Agjensia shtetërore Montsame e lajmeve. Vendimi është ndërmarrë pasi janë raportuar dy raste të reja të konfirmuara me koronavirus afër vendkalimeve kufitare me Mongolinë.

Qymyri është malli kryesor i eksportit në Mongoli, sipas agjencisë shtetërore të Kinës Xinhua. Në 10 muajt e parë të vitit 2019, Mongolia fitoi 2.75 miliardë dollarë amerikanë nga eksportet e saj të qymyrit në Kinë. Mongolia deri më tani nuk ka raportuar ndonjë rast të konfirmuar të koronavirusit. Gjithsej 32 shtetas Mongolë u evakuuan nga qyteti kinez Wuhan në fillim të shkurtit.

Vendi gjithashtu ka urdhëruar mbylljen e të gjitha shkollave ​​deri më 2 mars, ndërsa janë zbatuar masa të tjera parandaluese të sigurisë si anulimin e tubimeve publike dhe disa vendkalime kufitare.


Lajmi kryesor:

Shkon në 1115 numri i viktimave nga koronavirusi, dy raste të reja të infektuar në gjermani OBSH: Vaksina gati për 18 muaj


b.l./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i Henri Çilit, a mendoni se po fillon të veprojë drejtësia e re?