Akt terrorist, tritol ndaj shtyllës së tensionit të lartë në Fushë Krujë, në rrezik 50% e furnizimit të vendit /Foto

Shtylla e tensionit Tiranë2-Podgoricë

Fushë Krujë- Një shtyllë e tensionit të lartë Tiranë2-Podgoricë, nga e cila kalon 50% e konsumit energjitik në të gjithë vendin, ka rënë pre e një shpërthimi tritoli. 

Policia deklaron se nuk dihet se kur ka ndodhur ky sulm, por nga informacionet e para mësohet se eksplozivi është vendosur në shtyllën 400 kv të linjës së tensionit të lartë dhe se ka dëmtuar konkretisht një nga këmbët e shtyllës së linjës, e cila ndodhet në afërsi të gurores së fabrikës së vjetër të cimentos në Fushë-Krujë.

Njësitë speciale të OST janë aktualisht duke ndërhyrë për të shmangur stakimin e kësaj linje që do të kishte pasoja shumë të rënda në furnizimin me energji elektrike në vend. Ndërkohë, Operatori i Sistemit të Transmetimit ka kryer edhe veprimet proceduriale në organet e drejtësisë, me synim gjetjen e autorëve dhe vënien e tyre përpara përgjegjësisë.

Sipas Kodit Penal, sulmet me shpërthim tritoli cilësohen akte terroriste.

a.s./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të caktohet një tjetër fashë orari ku të dalin vetëm të moshuarit?

Komento

Komente

 • Santa Quaranta: 07/01/2019 15:23

  Te shumte jane shqiptaret qe e kane pare zgjatimin e kesaj linje ne territorin e Malit te Zi... Çdo shtylle ka kamera vezhgimi dhe sisteme sinjalizimi me sensore te fshehur qe jep alarm ne zyrat e policise kur dikush i afrohet linjes ne nje distance te caktuar!! Prokuroria te hape dosjen e tenderit dhe te kerkoje se pse nuk jane montuar keto sisteme dhe kujt i ka leverdisur te mos montohen!! Se desh harrova !! Pas tritolit ne shtylla do te fillojne grabitjet tashti!! Mbani vesh.....

  Përgjigju
  • Santa Quaranta: 08/01/2019 21:35

   Per keto e kisha fjalen: Super grabitje 200 mijë euro në një argjendari në City Park në Tiranë, policia fsheh ngjarjen

 • Babale: 07/01/2019 13:53

  Te gjithe e dine mire te pakten nga ajo zone andej kush jane trimat e Saliut qe e bejne kete pune prej vitesh...si nuk doli nje burre ti thoje mjaft me se nuk shkon

  Përgjigju
 • Proka: 07/01/2019 13:33

  Ky akt terroriste shkon ne adresen e PD pasi Tritoli u vjedh qe nga Gerdeci. Eshte per te ardhur keq qe ende ne Shqiperi partite politike shfrytezojne ekspertet e ushtrise per qellime politike. Ketu kemi te bejme me persona qe kane prirje me eksplosion e jo me njerez te thjeshte. E gjithe kjo i ngjane nje katrahure shteterore te Opozites qe mundohet te sjelle bresher pasi juk bjen shi per ta. Zot ruaje Shqiperine dhe Popullin e saj nga Shqiptaret kriminele te shitur per interesat e Rusise,Greqise e Servise.

  Përgjigju
 • Ardi: 07/01/2019 13:01

  Filou Sali bomba. Plehrë nuk të ka njeri borxh të ngelen në errësirë nënat më maternitete, fëmijët në cerdhe kopshte, shkolla, pse do ti rrëmujë e pushtet.

  Përgjigju
 • Ardi: 07/01/2019 13:01

  Filou Sali bomba. Plehrë nuk të ka njeri borxh të ngelen në errësirë nënat më maternitete, fëmijët në cerdhe kopshte, shkolla, pse do ti rrëmujë e pushtet.

  Përgjigju
 • Ardi: 07/01/2019 13:01

  Filou Sali bomba. Plehrë nuk të ka njeri borxh të ngelen në errësirë nënat më maternitete, fëmijët në cerdhe kopshte, shkolla, pse do ti rrëmujë e pushtet.

  Përgjigju
 • Gazmir: 07/01/2019 12:51

  Epo ky popell nuk ka me sherim nga e keq duhet te rikthehet edhe nje here xhaxhi

  Përgjigju
 • stresi: 07/01/2019 12:45

  E njejta dore.. Tani e ka keq jane luhatjet e fundit... Prisni o popull dhe pak se mbaroi...

  Përgjigju
 • ato maja rripa-rripa: 07/01/2019 12:33

  Edhe edvini hodhi shtylla ne ere ne 2010 po ia kapi saliu ata shpellaret nga fshatrat e lezhes e shkodres qe merrnin pare nga tom doshi.edhe edvini po te doje i kap po nuk ka bythe

  Përgjigju
 • Flamuri: 07/01/2019 12:31

  Filloi taktikat doktori...iu dha kushtrimin ushtareve

  Përgjigju
 • Ilir: 07/01/2019 12:27

  Si ka mundesi qe nuk kapen nje here keto kafshe dhe te varen aty ne shtylle. Kush i paguan...!

  Përgjigju
  • Laveri: 07/01/2019 12:53

   Te ishte ai gjalle jo ishin kapur po ishin tredhur

 • Toni: 07/01/2019 12:14

  Ineresante,sa here qe kriminelet politike shpellariste kane probleme,fillojne hedhjet e tritolit...

  Përgjigju
 • I pa besushmi: 07/01/2019 11:58

  Krimineli sali po mobilizon hordhite qe ta shtyje dhe pak kohe llallisjen,por fundi po afron.

  Përgjigju
  • Maks: 07/01/2019 12:53

   Po te vihet denim me vdekje ketyre qe bejn akte terroriste dhe tu denihen dhe familjaret shikoni kur te dhjesin ne brkushe keta injoraneter