Akt terrorist, tritol ndaj shtyllës së tensionit të lartë në Fushë Krujë, në rrezik 50% e furnizimit të vendit /Foto

Akt terrorist, tritol ndaj shtyllës së tensionit të lartë në Fushë Krujë, në rrezik 50% e furnizimit të vendit /Foto

Shtylla e tensionit Tiranë2-Podgoricë

Fushë Krujë- Një shtyllë e tensionit të lartë Tiranë2-Podgoricë, nga e cila kalon 50% e konsumit energjitik në të gjithë vendin, ka rënë pre e një shpërthimi tritoli. 

Policia deklaron se nuk dihet se kur ka ndodhur ky sulm, por nga informacionet e para mësohet se eksplozivi është vendosur në shtyllën 400 kv të linjës së tensionit të lartë dhe se ka dëmtuar konkretisht një nga këmbët e shtyllës së linjës, e cila ndodhet në afërsi të gurores së fabrikës së vjetër të cimentos në Fushë-Krujë.

Njësitë speciale të OST janë aktualisht duke ndërhyrë për të shmangur stakimin e kësaj linje që do të kishte pasoja shumë të rënda në furnizimin me energji elektrike në vend. Ndërkohë, Operatori i Sistemit të Transmetimit ka kryer edhe veprimet proceduriale në organet e drejtësisë, me synim gjetjen e autorëve dhe vënien e tyre përpara përgjegjësisë.

Sipas Kodit Penal, sulmet me shpërthim tritoli cilësohen akte terroriste.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Santa Quaranta: 07/01/2019 15:23

  Te shumte jane shqiptaret qe e kane pare zgjatimin e kesaj linje ne territorin e Malit te Zi... Çdo shtylle ka kamera vezhgimi dhe sisteme sinjalizimi me sensore te fshehur qe jep alarm ne zyrat e policise kur dikush i afrohet linjes ne nje distance te caktuar!! Prokuroria te hape dosjen e tenderit dhe te kerkoje se pse nuk jane montuar keto sisteme dhe kujt i ka leverdisur te mos montohen!! Se desh harrova !! Pas tritolit ne shtylla do te fillojne grabitjet tashti!! Mbani vesh.....

  Përgjigju
  • Santa Quaranta: 08/01/2019 21:35

   Per keto e kisha fjalen: Super grabitje 200 mijë euro në një argjendari në City Park në Tiranë, policia fsheh ngjarjen

 • Babale: 07/01/2019 13:53

  Te gjithe e dine mire te pakten nga ajo zone andej kush jane trimat e Saliut qe e bejne kete pune prej vitesh...si nuk doli nje burre ti thoje mjaft me se nuk shkon

  Përgjigju
 • Proka: 07/01/2019 13:33

  Ky akt terroriste shkon ne adresen e PD pasi Tritoli u vjedh qe nga Gerdeci. Eshte per te ardhur keq qe ende ne Shqiperi partite politike shfrytezojne ekspertet e ushtrise per qellime politike. Ketu kemi te bejme me persona qe kane prirje me eksplosion e jo me njerez te thjeshte. E gjithe kjo i ngjane nje katrahure shteterore te Opozites qe mundohet te sjelle bresher pasi juk bjen shi per ta. Zot ruaje Shqiperine dhe Popullin e saj nga Shqiptaret kriminele te shitur per interesat e Rusise,Greqise e Servise.

  Përgjigju
 • Ardi: 07/01/2019 13:01

  Filou Sali bomba. Plehrë nuk të ka njeri borxh të ngelen në errësirë nënat më maternitete, fëmijët në cerdhe kopshte, shkolla, pse do ti rrëmujë e pushtet.

  Përgjigju
 • Ardi: 07/01/2019 13:01

  Filou Sali bomba. Plehrë nuk të ka njeri borxh të ngelen në errësirë nënat më maternitete, fëmijët në cerdhe kopshte, shkolla, pse do ti rrëmujë e pushtet.

  Përgjigju
 • Ardi: 07/01/2019 13:01

  Filou Sali bomba. Plehrë nuk të ka njeri borxh të ngelen në errësirë nënat më maternitete, fëmijët në cerdhe kopshte, shkolla, pse do ti rrëmujë e pushtet.

  Përgjigju
 • Gazmir: 07/01/2019 12:51

  Epo ky popell nuk ka me sherim nga e keq duhet te rikthehet edhe nje here xhaxhi

  Përgjigju
 • stresi: 07/01/2019 12:45

  E njejta dore.. Tani e ka keq jane luhatjet e fundit... Prisni o popull dhe pak se mbaroi...

  Përgjigju
 • ato maja rripa-rripa: 07/01/2019 12:33

  Edhe edvini hodhi shtylla ne ere ne 2010 po ia kapi saliu ata shpellaret nga fshatrat e lezhes e shkodres qe merrnin pare nga tom doshi.edhe edvini po te doje i kap po nuk ka bythe

  Përgjigju
 • Flamuri: 07/01/2019 12:31

  Filloi taktikat doktori...iu dha kushtrimin ushtareve

  Përgjigju
 • Ilir: 07/01/2019 12:27

  Si ka mundesi qe nuk kapen nje here keto kafshe dhe te varen aty ne shtylle. Kush i paguan...!

  Përgjigju
  • Laveri: 07/01/2019 12:53

   Te ishte ai gjalle jo ishin kapur po ishin tredhur

 • Toni: 07/01/2019 12:14

  Ineresante,sa here qe kriminelet politike shpellariste kane probleme,fillojne hedhjet e tritolit...

  Përgjigju
 • I pa besushmi: 07/01/2019 11:58

  Krimineli sali po mobilizon hordhite qe ta shtyje dhe pak kohe llallisjen,por fundi po afron.

  Përgjigju
  • Maks: 07/01/2019 12:53

   Po te vihet denim me vdekje ketyre qe bejn akte terroriste dhe tu denihen dhe familjaret shikoni kur te dhjesin ne brkushe keta injoraneter

 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

LIVE/ Festë zikaltër, Lautaro ndëshkon Milanin (VIDEO)

LIVE/ Festë zikaltër, Lautaro ndëshkon Milanin (VIDEO)