Fyerjet raciste kundër Vinicius, dënohen me burg tre tifozët e Valencias

Fyerjet raciste kundër Vinicius, dënohen me burg tre tifozët e Valencias

Vinicius Junior

Tre tifozët e Valencias janë dënuar me tetë muaj burgim dhe përjashtim nga stadiumet e futbollit në Spanjë, kjo pas gjesteve raciste kundër Vinicius Junior, në ndeshjen kundër Real Madrid.

Vendimi përfundimtar i gjykatës ishte i prerë: denim për të tre personat që lëshuan kore raciste gjatë ndeshjes ndaj brazilianit të Real Madrid. Ata janë dënuar me 12 muaj burgim (reduktuar në 8 muaj për shkak të gjykimit të shkurtuar) si dhe përjashtim përjetë nga të gjitha stadiumet, për shkeljen e artikullit 173.1 të Kodit Penal “Diskriminim për arsye racore”.

Një denim historiik dhe shumë i fortë i dhënë nga gjykata spanjolle, i cili mund të jetë një precendent shumë i rëndësishëm, për t’u aplikuar në të ardhmen edhe nga shtete të tjera, në të cilat janë vënë re shpeshherë deklarata fyese dhe raciste nga tifozët dhe jo vetëm.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Salianji publikon 11 gjetjet e Komisionit Hetimor: Faktuam abuzimet në TIMS! SPAK të kryejë hetim të thelluar

Salianji publikon 11 gjetjet e Komisionit Hetimor: Faktuam abuzimet në TIMS! SPAK të kryejë hetim të thelluar