Gatime nga zonja Albana, Qofte të rreme

Qofte të rreme

Përbërësit:

2 gota miell

3 kokrra vezë

pak ujë e kripë

4-5 thelpinj hudhër

2 filxhanë kafeje lyrë

1 filxhan çaji gjizë

1 gotë qumësht

3-4 lugë gjelle vaj ulliri

Salca e qofteve

2/3 majonezë

1/3 filxhan kechup

gjysmë lugë kafeje qepë pluhur

1 lugë kafeje lëng turshie

Përgatitja:

Miell I situr përzihet me vezë, hudhra të shtypura në kripë. Bëhet një brumë I frotë, përgatiten toptha sferikë, sa një kokërr arrë e madhe, skuqen dhe vendosen në tavë. Gjiza hollohet me qumësht të nxehtë, hidhet vaj ulliri përzihet dhe u hidhet qofteve sipër.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Presidenti i ri do të jetë një prej emrave të propozuar nga opozita?×

Lajmi i fundit

John

10 mln euro grante për Start Up-et për sipërmarrësit e rinj, ministrja Bilali në ‘Pa Protokoll’: Aplikimet të hapura që nga 16 maji, ja 3 kategoritë që përfitojnë