Gatime nga zonja Albana, Tost francez me mjaltë dhe kanellë

TOSTI FRANCEZ (FRENCH TOAST)

Përbërësit:

4 feta bukë tosti

1 vezë

¼ filxhan çaji qumësht

1 lgj sheqer ose mjaltë

Pak kripë

Kanellë pluhur

Gjalpë

Për servirje:

Fruta pylli

Mjaltë

Sheqer pluhur

Përgatitja:

Vezën e rrahim me qumësht duke i shtuar kanellën pluhur, sheqerin dhe pak kripë. Marrim fetat e bukës dhe i lyejmë me masën e përgatitur.

Në një tigan kemi shkrirë pak gjalpë dhe vendosim fetat e bukës të skuqen. Sipër bukës vendosim fruta pylli, pak mjaltë dhe sheqer pluhur.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

'Do të jetë një ditë e veçantë për ju', mësoni çfaë kanë parashikuat yjet për ju ditën e sotme