Gazeta gjermane 'BILD': Basha mori 675 mijë euro nga lobi rus për t’i përdorur kundër integrimit të Shqipërisë në BE (VIDEO)

Pas 'The Times' është gazeta më e madhe gjermane “Bild” që i ka kushtuar një artikull të posaçëm 675 mijë dollarëve të lobingut të PD-së në SHBA dhe origjinës së parave. Gazeta gjermane ka bërë një analizë të gjatë ku thuhet ndër të tjera se "gjithë këto para të paguara nga rusët për Nick Muzin  për llogari të PD kanë pasur si qëllim pengimin e Shqipërisë drejt BE-së". Në Shqipëri gjykata pushoi akuzat për falsifikim kundër Lulzim Bashës në lidhje me dosjen e lobimit në SHBA por mediat prestigjoze ndërkombëtare vijojnë që ti kushtojnë hapësirë.

Artikulli i plotë i BILD
Me gjithë pengesat, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ende shpreson të udhëheqë vendin e tij drejt BE. Në vendin e tij, megjithatë, ai gjithashtu ka rezistencë. Opozita shqiptare, e udhëhequr nga Partia Demokratike e Shqipërisë (PDSH), po përpiqet me të gjitha forcat të rrëzojë kryeministrin socialist. Përdoren jo vetëm mjete demokratike: Fushatat e dyshimta në internet, dokumentet e nxjerra dhe regjistrimet komprometuese janë shpërndarë qëllimisht. Me sa duket është një nga lobistët më me ndikim në botë. Sipas dokumenteve të Departamentit të Drejtësisë të SHBA, strategu politik i zënë kanadez Nick Muzin mbështet kundërshtimin e Shqipërisë.

Rrjeti i Nick Muzin
Rrjetet e Muzin shtrihen përtej të gjitha kufijve dhe në një larmi sistemesh politike. Lista e klientëve të lidhur me të është ‘mbresëlënëse’. Ai mbështeti republikanët George W. Bush, Ted Cruz, John McCain dhe madje edhe Donald Trump në fushatën zgjedhore në SHBA. Në 2017 ai u punësua nga vendi i Gjirit Persik, Katarit. Në emër të Emirit, ai do të përmirësonte marrëdhëniet e vendit arab me delegacionin Trump dhe me komunitetin hebre në Shtetet e Bashkuara. Misioni dështoi. Për shkak se Muzin nuk u regjistrua në agjencinë e Departamentit të Drejtësisë të Shteteve të Bashkuara FARA si këshilltar i një shteti të huaj, atij iu desh të hiqte dorë nga Katari. Ndërkohë, klienti tjetër: Opozita shqiptare, e cila dëshiron të parandalojë pranimin e Shqipërisë në BE nën kryeministrin aktual me të gjitha forcat – dhe kostoja e përdorimit të Muzin padyshim që kushton shumë.

675,000 euro për përdorim anti-BE
Sipas dokumenteve nga agjensia amerikane FARA, Muzin duhej të merrte 675,000 euro për misionin e tij tremujor. Informacioni vjen nga vetë ai. Shuma e tarifës dhe origjina e parave tani e vënë klientin në vështirësi. Lulzim Basha, drejtuesi i Partisë Demokratike shqiptare, kishte nënshkruar kontratën me Muzin. Një tarifë prej 25,000 dollarë ishte rënë dakord tre herë. Sidoqoftë, shumë më tepër u paguan. Për këtë arsye, hetimet ndaj liderit të opozitës Basha filluan në Shqipëri në qershor. Ai vetë mohon se ka shpërdoruar para ose nuk i ka taksuar ato, flet për një fushatë të ndyrë dhe akuzon akuzuesit se janë të korruptuar. Po nga kanë ardhur paratë për Muzin?

Më poshtë është në dosje:
Muzin vetë konfirmoi pagesën e fondeve për autoritetin amerikan FARA. Në një raport të mëvonshëm FARA, kompania që u shfaq si klient ishte një kompani që ndan kutinë e saj të postës në Rrugën St. Vincent në Edinburgh, Skoci me 1200 ndërmarrje të tjera: Biniatta Trade LP. Gjurmët e Tregtisë Biniatta çojnë diku nëpër botë: nga Skocia përmes Belize-Amerikës së Jugut – dhe prej andej në Rusi. Përkundër këtij zgjerimi global, kompania ka më pak para se çdo fillim biznesi: Sipas regjistrit britanik të biznesit, Biniatt Trade ka një kapital aksionesh prej 100 £. Ajo që revista amerikane “Mother Jones” zbuloi në mes të vitit, sjell PDSH-në shqiptare dhe drejtuesin e saj të opozitës Lulzim Basha për të shpjeguar më tej vështirësitë. Sepse prapa Biniatta Trade është një rrjet i ndërmarrjeve të mbivendosur – në fund të të cilit ka disa njerëz me ndikim të biznesit nga Rusia.

Njëri prej tyre është Evgeny Sheremetyev. Ai zotëron aksione në disa kompani ruse. Të paktën njëri prej tyre merr urdhra nga qeveria ruse. Për kryeministrin shqiptar Edi Rama, është një provë e qartë që Rusia është prapa përpjekjeve të lobistit të lartë Nick Muzin. Në fakt, Rusia ka pak interes për afrimin e Shqipërisë me BE. Pranimi do të dobësonte më tej ndikimin e rusëve në Ballkan. Në një deklaratë zyrtare, Partia Demokratike Shqiptare tha: “Partia Demokratike nuk ka pasur lidhje direkte ose indirekte me individë ose kompani ruse”. Një deklaratë që, duke pasur parasysh lidhjet e dokumentuara midis PDSH-së, lobistit më të lartë dhe biznesmenëve rus, nuk është shumë ndriçuese./lexo.al

Artikulli i Bild

d.ba./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  'Basha kryeministër e Rama president', a do të ishit dakord me këto poste për kryetarët e partive të mëdha pas vitit 2021?

Komento

Komente

 • Konjak: 20/01/2020 13:55

  Po mir, shat shpifet dhe u kenaqet! ;Po tani more zoterinj ,qe gazeta BILD e hoqi artikullin si te pa vertet dhe te pa moralshem ,si do ta justifikoni mllefin dhe vrerin e derdhur pa torua ,c'far do te thoni ?.Turpi nuk eshte per ate pjese te shoqerise ,qe ,shohin dicka te pa kendeshme ne gazeta dhe reagojne ;Turpi dhe faqia e zeze eshte per ata politikane qe porositin te botohen shkrime te pa verteta dhe perbaltese ,te paguara me taksat e popullit kaq fukara .Keta mosra politikane qe derdhin vrer pa kufi, vetem e vetem per te qendruar ne krye te pushtetit, te zhvatin sa mund te zhvatin, djersen dhe gjakun e ketij populli te shumvuajtur ,dhe me pas te bejne again ,ne ndonje shtet te perendimit .NJe pushtet i dale nga mashtrimi ,mashtrus do jete .Zoti i ndihmofte shqipetaret .Faleminderit .

  Përgjigju
 • Shkodrani-Belgjike: 20/01/2020 11:43

  Te gjith e dine se Luli bashk me Birishen kan lobu kinder Shqipërise, Ai duhej te futej ne burg jo te mbudhej dosja.

  Përgjigju
 • TARRASI: 20/01/2020 10:53

  LYLI NJERI I DISKRETITUAR KART E DJEGUR ATY E MBAN KRYEKRIMINELI QENI ZI MUTI MADH SALHEU. PO NUK HIKU WC SALHE E LYLI PD S'BËN HAJËR SA TË JET JETA.

  Përgjigju
 • Toni: 20/01/2020 00:20

  Ore po kjo bildi sikur ishte kazan. ? Apo kur shan ramen je kazan

  Përgjigju
 • O tej: 19/01/2020 23:59

  Medemek i bie qe Lulezim hollandezi te haje nje m*** te madh tani?

  Përgjigju
 • TA VE LALA SONE: 19/01/2020 21:58

  ÇFAR DUAN TJETËR KTO VOTUESIT QË I JAPIN VOTËN KËTI KRIMINELI HAJDUT SHAL NGJITMIT LYL. KY ÇEN PO PUNON KUNDËR TYRE KUNDËR FAMILJEVE TË TYRE KUNDËR FËMIVE TË TYRE E KTA DERRA PRAP SMARIN VESH. PO SHKRUAJN GAZETAT MË PRESTIGJOZE TË BOTËS QË LYL SHAL NGJITMI ËSHTË NJË MONSTËR. E KTA PRAP SMARIN VESH VOTOJN NJERËZ SI LYL HAJDUT SHAL NGJITMI E SI BUÇJA FSHATARE HAJDUTE MONIKA KOK LOPA. E ME NJË FJAL KTA VOTOJN VET TË ZEZËN E TYRE. HALLALL JU QOFT MORTJA E PAK E KAN.

  Përgjigju
 • Likja: 19/01/2020 21:55

  Po tani me cfar sy e faqe do dalesh para miletit o tradhetar o pacavure ne sherbim te ruso serbeve jo vetem ti qe nga krimineli plak qe njihet prej kohesh si putane politike dhe gjith pd ja jote ik bej shuren dhjeranik posht PARTIA qe shkateroi vrau vodhi tradhetoj dhe vazhdon nje popull te ter per dy dekada e ca posht kulla e gjakut dhe gjith te keqijave qe i kan ber vendit tim posht e keqja mallkimi qe nuk po i ndahet akoma vendit tim posht PARTIA ruso sllave pd ptuuuuuuuu o te damkosur per jet tradhetar ptuuuuu

  Përgjigju
 • Dardani!: 19/01/2020 20:42

  Drejtesia shqiptare i vuri vulen jo kallzimit ndaj bashes per marje fondesh nendor nga Ruset duke i perdorur kunder shqiperise dhe integrimit ne Bashkimin Eurpojan duke bere lobinge me parat e dhurura te miqeve te fsheht Ruse. Per kete fakt ka folur shtypi me me ze .Ne Europe e me gjere,por drejtesija shqiptare nuk dotja di cthuhet, por cbehet ne shqiperi,pasi lul basha nuk dote rrije gjithmone rrugeve dhe ne arrati,.Pasi ne pushtet aji duhet te vije per te kriju ne kete vend sa me shume zallamai.

  Përgjigju
 • Emi: 19/01/2020 20:29

  Keta jan politikajte si po shkatrroj shqipnin.dhe disa derra shqiptare shkojn mas tyre.

  Përgjigju
  • navy: 19/01/2020 22:26

   Edi Rama PR, por të gjithë janë plotësisht të korruptuar dhe kriminelë, madje paguajnë si Edi Ramën, tek Podesta, Obama×

Lajmi i fundit

John

Kalo: Kujdesuni për vete, mos bëni politik me COVID-in! 'Politiqenërit' e gjejnë gjuhën mes vetes për t'u pasuruar në çdo kohë