Gjenden 13.5 ton ar dhe 20 miliardë dollarë në bodrumin e ish-kryebashkiaku të Pekinit (VIDEO)

Në bodrumin e shtëpisë së ish-kryebashkiaku të Pekinit  Zhang Qi, janë gjetur 13.5 ton ar dhe 20 miliardë dollarë.

Sipas "The Sun", ai dyshohet se ka në pronësi edhe banesa luksoze dhe do të përballet me dënimin me vdekje nëse shpallet fajtor për krime ekonomike.

58- vjeçari ishte sekretari i Komitetit të Partisë Komuniste të Haikou, kryeqyteti krahinor i Hainan me një popullsi rreth nëntë milionë njerëz dhe po hetohej nga Komisioni Kombëtar i Mbikëqyrjes.

Ndërkohë, udhëheqësi i Kinës Xi Jinping po godet korrupsionin dhe më shumë se 10,000 njerëz janë paditur për korrupsion qëkur ai mori detyrën në vitin 2012.

Sipas raporteve, të paktën 120 persona me pozitë në Kinë janë zbuluar në hetime të ngjashme, përfshirë oficerë ushtarakë dhe ekzekutues të lartë.

Ora 14:22
Gjenden 13.5 ton ar dhe 20 bilionë dollarë në bodrumin e ish-politikanit kinez
1/6
/b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se do të zbatohet kodi etik nga ministrat e kabinetit Rama 3?

Komento

Komente

 • Ben: 03/10/2019 09:46

  Po te ishte politikan shqiptar,gjyqtar,prokuror (qe realisht kane pasuri te vjedhur)ky do thonte qe i ka bere gruaja,kemi company,mi ka lene trashigim gjyshi,kemi luajtur neper bursa,mi ka falur vjehrri qe ka vdek,mi kane hedhur ne dasem kur u martova,etj etj.Ne Kine ta japin plumbin ballit,ketu quhesh i zoti dhe te respektojne,te kerkojne edhe falje dhe te demshperblejne kur te heqin nga puna,si puna Fullanit.

  Përgjigju
 • O tej: 02/10/2019 21:27

  Po ku pjerdh per kaq flori Meta..,

  Përgjigju
 • Toni: 02/10/2019 19:35

  Shqiperia ka vetem 1.6 ton ar dhe gdp eshte 15 miliard $ Ndersa ky kishte 13.5 ton ar dhe 20 miliard $! Po te ishte ne renditjen e vendeve sipas fuqise ekonomike, ky tipi do ishte shume vende me lart se shqiperia. As sa pasuria e nje individi nuk vlen ky vend leshi

  Përgjigju
  • Wayne: 03/10/2019 08:01

   Hahahahah krahasim interesant :)

 • Mazllumi: 02/10/2019 16:20

  Sikur ca paska pasur ai 13.5 tonë, Meta vodhi 30 tonë dhe ja ku është President...

  Përgjigju
 • Alb: 02/10/2019 15:26

  Keto te shohin shqiptaret dhe ti denojne ne te njejten menyre politikanet e vet qe Kane vjedhur 10-fishin e tij

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Talebanët përjashtojnë vajzat nga shkollat e mesme afgane