Gjendet i vdekur në qeli 'Unabomber', Ted Kaczynski terrorizoi SHBA me 16 shpërthime! Bombat i bënte në shtëpi e i dërgonte me postë

Gjendet i vdekur në qeli 'Unabomber', Ted Kaczynski terrorizoi SHBA me 16 shpërthime! Bombat i bënte në shtëpi e i dërgonte me postë

Ted Kaczynski

 Terroristi Ted Kaczynski, i njohur më mirë si Unabomber, është gjetur i vdekur në qelinë e tij të burgut, konfirmuan zyrtarët federalë për BBC.

Njeriu, i cili terrorizoi Shtetet e Bashkuara të Amerikës nga viti 1978 deri në 1995 duke sulmuar akademikë, biznesmenë dhe civilë me bomba u gjet i vdekur sot në burg në moshën 81 vjeçare.

Ai i dërgonte bombat e bëra vetë me postë. Ai U shpall fajtor dhe u dënuar me burg përjetë për 16 shpërthime që i morën jetën 3 personave dhe plagosën 23 të tjerë në vende të ndryshme të SHBA. Të gjitha këto sulme i kryente me qëllim që të shkaktonte kolapsin e “rendit të shoqërisë moderne” siç thoshte ai.

Krimet e tij u zbuluan pasi Ted Kaczynski detyroi Washington Post dhe New York Times të botonin manifestin e tij të quajtur “Shoqëria Industriale dhe e ardhmja e saj” në shtator 1995.

Ata ranë dakord të shtypnin manifestin me rekomandimin e FBI-së dhe Prokurorit të Përgjithshëm të SHBA-së pasi Kaczynski tha se do t'i jepte fund fushatës së bombave nëse një gazetë kombëtare botonte traktatin e tij.

Dokumenti anonim me 35,000 fjalë kritikonte jetën moderne dhe pretendonte se teknologjia po i bënte amerikanët të vuanin nga një ndjenjë tjetërsimi dhe pafuqie.

Pasi lexuan gazetat, vëllai dhe kunata e Kaczynskit e njohën të shkruarin dhe lajmëruan FBI-në, e cila kishte vite që po e kërkonte

Matematicieni i specializuar në Harvard u arrestua përfundimisht në një kasolle me kompenstatë në Montana në prill të 1996

Banesa e tij ishte e mbushur me ditarë, një ditar të koduar, eksplozivë dhe dy bomba të kompletuara.

Tre dekadat e fundit i kaloi nëpër burgjet e SHBA-së

Rojet e burgut zbuluan trupin e pajetë të Kaczynskit të shtunën në mëngjes, 10 qershor 2023, rreth orës 00:25 me orën lokale tha për BBC një zëdhënës i Byrosë së Burgjeve të SHBA.

Ende nuk është i qartë shkaku i vdekjes.

Agjentët e FBI-së e përshkruanin si "një gjeni që aspiron të jetë vrasësi i përsosur, anonim" ndërsa një psikiatër që e intervistoi në burg e diagnostikoi si një skizofren paranojak.

Në një intervistë me revistën Time në vitin 1999, ai tha se nuk vuante nga "iluzionet” .

Ende nuk dihet shkaku i vdekjes.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Suella Braverman: Të jesh homoseksual apo grua nuk është arsye e mjaftueshme për të kërkuar azil

Suella Braverman: Të jesh homoseksual apo grua nuk është arsye e mjaftueshme për të kërkuar azil