Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për 2 besnikët e Putinit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për 2 besnikët e Putinit

1719317822_wfwqfwqfwqfe.JPG

Valery Gerasimov, Vladimir Putin dhe Serghei Shoigu

Gjykata Penale Ndërkombëtare ka lëshuar urdhër-arrest për ish-ministrin rus të Mbrojtjes, Serghei Shoigu, dhe shefin e Shtabit të Përgjithshëm, Valery Gerasimov .

Sipas medias italiane SkyTg24, ata akuzohen për "krime lufte" dhe "krime kundër njerëzimit". 

Gjykata Penale Ndërkombëtare tha në një deklaratë se dy urdhër-arrestet u lëshuan pasi gjyqtarët gjetën se kishte arsye të forta për të besuar se Shoigu dhe Gerasimov ishin përgjegjës për "sulmet me raketa të kryera nga forcat e armatosura ruse kundër infrastrukturës së energjisë elektrike të Ukrainës" në periudhën prej 10 tetor 2022 deri, të paktën, 9 mars 2023. "

Kujtojmë se më herët Gjykata e Hagës ka lëshuar një urdhëe-arrest edhe për vetë presidentin rus


Lajmi kryesor:

 Lufta në Ukrainë/ Shumë humbje, Zelensky zëvendëson kreun e Forcave të Armatosura


K.M/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?



×

Lajmi i fundit

Ish-ushtari i UÇK-së ndalohet në Maqedoninë e Veriut, me fletëarrest të lëshuar nga Serbia

Ish-ushtari i UÇK-së ndalohet në Maqedoninë e Veriut, me fletëarrest të lëshuar nga Serbia