GOLAT/ Egnatia fiton me Laçin dhe kryeson Superligën, Kukësi mposht Skënderbeun në Korçë! Vllaznia fiton 2-0 me Teutën

GOLAT/ Egnatia fiton me Laçin dhe kryeson Superligën, Kukësi mposht Skënderbeun në Korçë! Vllaznia fiton 2-0 me Teutën

Stadiumi i Egnatias

Superliga shqiptare e futbollit mbylli raundin e pestë. Këtë të shtunë me fillim nga ora 15:00, Egnatia mundi 2-1 Laçin në stadiumin e Rrogozhinës. Me këto tri pikë djemtë e Tetovës marrin kreun e klasifikimit, me dhjetë pikë sa ka edhe Tirana. Në 18:00 Skënderbeu humbi 0-1 me Kukësin në Korçë, teksa në 20:15 Vllaznia fitoi 2-0 me Teutën në "Loro Boriçi".

Në stadiumin e Rrogozhinës, Egnatia vendase fitoi 2-1 me Laçin për javën e pestë në Superligë. Të besuarit e Edlir Tetovës vuajtën në fund, me ndeshjen që ishte emocionuese. Dueli u zhbllokua pas 11 minutave lojë nga Dwamena. Sulmuesi lëvizi bukur në zonë dhe me të majtë e la topin në rrjetën e Dajsinanit. Pjesa e parë u mbyll me këtë rezultat, teksa në të dytën Spahiu në minutën e 57 i shënoi golin e dytë Laçit. Mesfushori mori një pasim të bukur nga Zejnullai, duke ndëshkuar ish-skuadrën e tij, me Spahiun që nuk festoi.

Duhej minuta e 84 kur dueli do rihapej me autogolin e Malotës. Një goditje e Ujkës nga jashtë zone, u devijua nga mbrojtësi i vendasve, duke e dërguar topin pas krahëve të Sherrit. Pas këtij rasti Paulauskas humbi një mundësi të mirë te Egnatia, ndërsa dueli u mbyll me fitoren e rrogozhinasve. Pas këtij rezultati, Egnatia me 10 pikë mban kreun e Superligës, teksa aq pikë ka edhe Tirana e vendit të dytë. Laçi me shtatë pikë është në vendin e pestë.

Kukësi fitoi 0-1 me Skënderbeun në Korçë, për javën e pestë në Superligë. Miqtë e Stavri Nicës iu falën një supergoli nga Endri Reçi në minutën e 29-të të ndeshjes, duke marrë tri pikët e para për këtë sezon në elitën e futbollit në vend. Pas katër humbjeve, verilindorët ia dolën që në transfertë të shijonin suksesin, duke barazuar me pikë Dinamon e parafundit. Për korçarët kjo është humbja e tretë radhazi, pas dy fitoreve në javët e para.

Vllaznia fitoi 2-0 kundër Teutës në "Loro Boriçi", me sfidën që vlente për javën e pestë në Superligë. Heroi i vendasve ishte Bekim Balaj me dopietë. Në minutën e 16-të, sulmuesi përfitoi nga një krosim dhe e dërgoi sferën në rrjetën e Demës. Në fundin e pjesës së parë dhe konkretisht në të 42 minutë, Balaj nuk gaboi nga pika e bardhë e penalltisë për golin e dytë dhe atë të qetësisë.

Për t'u përmendur se në fundin e ndeshjes, portieri i Vllaznisë, Kristi Qarri la fushën i dëmtuar dhe në vendin e tij u fut Mehidri. Nga ana tjetër, portieri i Teutës doli nga fusha me karton të kuq. Në minutën e 90+7 ai bëri një ndërhyrje jashtë zonës dhe preku topin me dorë, duke detyruar Juxhin Xhajën t'i tregonte kartonin e kuq. Mes shtyllave më pas u fut Beqja, me Longon që kishte bërë zëvendësimet.

Pas humbjes me Laçin, Vllaznia rikthehet te suksesi që e dërgon në vendin e tretë me tetë pikë. Teuta merr humbjen e dytë këtë sezon, teksa mbetet në kuotën e katër pikëve në vendin e tetë dhe me një ndeshje më pak.

Superliga - java 5:

E premte

15:00 Tirana 0-1 Erzeni (Maliqi 17')

18:00 Dinamo 1-3 Partizani (Kaçorri 90+3' (p) / Bintsouka 58', Rrapaj 78', Da Silva 83')

E shtunë

15:00 Egnatia 2-1 Laçi (Dwamena 11', Spahiu 57' / Malota 84' (og))

18:00 Skënderbeu 0-1 Kukësi (Reçi 29')

20:15 Vllaznia 2-0 Teuta (Balaj 16', 42' (p))

Renditja:

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:21
Balaj 'bekon' Vllazninë, shkodranët fitojnë 2-0 kundër Teutës (VIDEO)

Vllaznia fitoi 2-0 kundër Teutës në "Loro Boriçi", me sfidën që vlente për javën e pestë në Superligë. Heroi i vendasve ishte Bekim Balaj me dopietë. Në minutën e 16-të, sulmuesi përfitoi nga një krosim dhe e dërgoi sferën në rrjetën e Demës. Në fundin e pjesës së parë dhe konkretisht në të 42 minutë, Balaj nuk gaboi nga pika e bardhë e penalltisë për golin e dytë dhe atë të qetësisë.

Për t'u përmendur se në fundin e ndeshjes, portieri i Vllaznisë, Kristi Qarri la fushën i dëmtuar dhe në vendin e tij u fut Mehidri. Nga ana tjetër, portieri i Teutës doli nga fusha me karton të kuq. Në minutën e 90+7 ai bëri një ndërhyrje jashtë zonës dhe preku topin me dorë, duke detyruar Juxhin Xhajën t'i tregonte kartonin e kuq. Mes shtyllave më pas u fut Beqja, me Longon që kishte bërë zëvendësimet.

Pas humbjes me Laçin, Vllaznia rikthehet te suksesi që e dërgon në vendin e tretë me tetë pikë. Teuta merr humbjen e dytë këtë sezon, teksa mbetet në kuotën e katër pikëve në vendin e tetë dhe me një ndeshje më pak.

Ora 20:04
VIDEO/ Kukësi 'shkelmon' krizën në Korçë, një supergol i jep fitoren kundër Skënderbeut

Kukësi fitoi 0-1 me Skënderbeun në Korçë, për javën e pestë në Superligë. Miqtë e Stavri Nicës iu falën një supergoli nga Endri Reçi në minutën e 29-të të ndeshjes, duke marrë tri pikët e para për këtë sezon në elitën e futbollit në vend. Pas katër humbjeve, verilindorët ia dolën që në transfertë të shijonin suksesin, duke barazuar me pikë Dinamon e parafundit. Për korçarët kjo është humbja e tretë radhazi, pas dy fitoreve në javët e para.

Ora 17:01
VIDEO/ Egnatia i shënon dy herë Laçit, rrogozhinasit marrin kreun e Superligës


Në stadiumin e Rrogozhinës, Egnatia vendase fitoi 2-1 me Laçin për javën e pestë në Superligë. Të besuarit e Edlir Tetovës vuajtën në fund, me ndeshjen që ishte emocionuese. Dueli u zhbllokua pas 11 minutave lojë nga Dwamena. Sulmuesi lëvizi bukur në zonë dhe me të majtë e la topin në rrjetën e Dajsinanit. Pjesa e parë u mbyll me këtë rezultat, teksa në të dytën Spahiu në minutën e 57 i shënoi golin e dytë Laçit. Mesfushori mori një pasim të bukur nga Zejnullai, duke ndëshkuar ish-skuadrën e tij, me Spahiun që nuk festoi.

Duhej minuta e 84 kur dueli do rihapej me autogolin e Malotës. Një goditje e Ujkës nga jashtë zone, u devijua nga mbrojtësi i vendasve, duke e dërguar topin pas krahëve të Sherrit. Pas këtij rasti Paulauskas humbi një mundësi të mirë te Egnatia, ndërsa dueli u mbyll me fitoren e rrogozhinasve.

Pas këtij rezultati, Egnatia me 10 pikë mban kreun e Superligës, teksa aq pikë ka edhe Tirana e vendit të dytë. Laçi me shtatë pikë është në vendin e pestë.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Selita turistike në Mirditë, perlë natyrore, por pa rrugë! Kryebashkiaku-vendasve: Kthehuni, investoni në vendlindje

Selita turistike në Mirditë, perlë natyrore, por pa rrugë! Kryebashkiaku-vendasve: Kthehuni, investoni në vendlindje