Media italiane: Pushimet në Shqipëri në listat e dëshirave të turistëve edhe këtë vit

Media italiane: Pushimet në Shqipëri në listat e dëshirave të turistëve edhe këtë vit

Dhërmi

Organizoni një udhëtim rrugor përgjatë bregdetit të Shqipërisë ku mund të gjeni plazhe ende të paprekura, shtretër deti të jashtëzakonshëm, male pranë detit dhe gjithashtu një kuzhinë të shkëlqyer.

A ia vlejnë ende pushimet në Shqipëri? Sipas mendimit tonë, Po, duke qenë se xhevahiri i vogël i Ballkanit vazhdon të konfirmoje aftësinë e tij për të befasuar dhe mahnitur sërish turistët, shkruan Elena Barassi në një artikull të botuar në të përditshmen italiane “GQ Italia”.

Shumë pranë Italisë, qiellor dhe gjithashtu ekonomike, Shqipëria ka tërhequr vëmendjen e vizitorëve falë bregdetit të saj, e karakterizuar nga plazhe të bardha, limane të egër dhe ujëra të pastra kristal.

Gjithashtu, Shqipëria ofron peizazhe mahnitëse në thellësi të Bjeshkëve të Nemuna, një park kombëtar ideal për ekskursione dhe shëtitje me biçikletë, por i njohur edhe për besën shqiptare, një kod nderi që përkthehet – mikpritje, ndershmëri, besnikëri dhe besim.

Më poshtë vijojnë vendet që nuk duhet të humbisni (për t’i vizituar ose rivizituar absolutisht këtë verë!) në Tokën e Shqiponjave.

Dhërmiu

Ndalesa e parë për pushimet tuaja në Shqipëri duhet të jetë Dhërmiu.

Dhërmiu është një fshat përrallor me shtëpi të bardha dhe kisha me kupola blu.

I rrethuar nga peizazhi i thyer malor dhe një portë hyrëse në Parkun Kombëtar të Llogorasë dhe peizazhet e egra të Gadishullit të Karaburunit – i njohur për shpellat detare dhe limanet e fshehura të arritshme vetëm me varkë ose udhëtime të gjata nëpër male – Dhërmiu, vetëm 15 kilometra në veri të Himarës, është bërë i njohur ndërkombëtarisht falë “Kala Festival”, një ngjarje e njohur ndërkombëtarisht që ndërthur muzikën vendase, techno dhe elektronikë.

Gjithashtu, ofrohet një program ekskursionesh për të zbuluar zonën përreth, në një atmosferë arratisjeje të vërtetë mendore dhe fizike.

Gjithashtu nuk mungojnë klubet elegante të stilit balinez në plazhet e Drimadhes në Dhërmi si “Havana Beach Club” dhe “Bacarò Beach Bar”.

Në plazhin e Palasë, i cili po shndërrohet me shpejtësi në një nga plazhet më ekskluzive në Shqipëri, ndodhen baret e plazhit më të mira për të dashuruarit që kërkojnë privatësi.

Plazhi i Gjipesë, i fshehur mes tokave të thyera të mbuluara me shkurre mesdhetare, në gjysmë të rrugës midis Dhërmiut dhe fshatit Vuno mund të arrihet vetëm në këmbë ose me varkë.

Saranda e gjallë

Saranda në jug të vendit, ofron një ndërthurje perfekte të hapësirave të rërës së bardhë apo shkëmbinjve gëlqerorë si plazhi i Qiellit, Plazhi i Manastirit dhe Plazhi i Pulëbardhës, baret e plazhit dhe klubet e natës e bëjnë atë vendin e përsosur për pushime plot argëtim.

Pranë plazhit, “Mango Beach” është ndër baret më të njohura në vend me DJ gjatë gjithë verës, por “Disco Tropical” dhe “Disco Ecuador” nuk bëjnë përjashtim gjithashtu.

Përveç jetës së natës këtu, ju mund të zbuloni perla autentike kulturore si Kalaja e Lëkurësit – nga e cila gjithashtu mund të shijoni një pamje të mrekullueshme të qytetit, sitin arkeologjik të Butrintit, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, ku mbetjet e qytetit antik grek janë zhytur në një pyll në bregun e një liqeni brenda një Parku Kombëtar 29 hektarësh dhe në fund mbetjet e sinagogës së lashtë çifute (e cila daton në shekullin e V).

Dy opsione për të shijuar një darke perfekte; “Taverna Fish Filipi”, një tavernë tradicionale shqiptare qe sherben peshk, gaforre, oktapod dhe ushqime deti mikse por edhe linguine dhe rizoto dhe “Limani”, një institucion i vërtetë në vendin më të izoluar të marinës së Sarandës.

Peshku, padyshim është një pjatë mjaft e shijshme – por edhe Trileçja, ëmbëlsira me 3 lloje qumështesh – që së bashku me Bakllavanë janë ëmbëlsirat më të pëlqyera nga shqiptarët.

Arkipelagu i Ishujve të Ksamilit

Brenda Parkut Kombëtar të Butrintit, Ksamili mbetet një ëndërr, ose më mirë Parajsa e Rivierës Shqiptare, e cila ka një shtrirje bregdetare që vështron bregun e Jonit në anën ballkanike dhe që është padyshim spektakolar.

Gjashtë milje nga Greqia (Ksamili në fakt do të thotë ‘gjashtë milje’), ose më mirë nga Korfuzi që ndodhet pikërisht përballë tij, ju mund të zbuloni bukurinë e tre ishujve idilik, të arritshëm me not ose me varkë, të mbuluar nga bimësia mesdhetare dhe një rrip i vogël rëre të bardhë që derdhet në ujërat bruz dhe që lidh një ishull me tjetrin dhe me të cilin mund të ecësh në ditët e baticës,kur dallgët përplasen mes një ishulli dhe një tjetri, duke krijuar një veçori të pabesueshme ujore, madje do të ndiheni sikur jeni në Karaibe ose në Maldive.

Mos humbisni plazhin “Tre Ishujt”, ku deti është një akuarel bruz dhe çadrat e kashtës ofrojnë strehë nga vapa e verës.

Vendi i përkryer, mbi të gjitha, për ata që duan të pushojnë nën ritmin e muzikës.

Dhe për darkë vizitoni restorantin “The Mussels House”, me pamje nga laguna, ku siç thotë edhe vetë emri, do të provoni variacione të ndryshme midhjesh, duke përfshirë saganaki, por edhe karkalecat rozë të kripur dhe madje edhe hurma deti.

Me varkë në gjirin e Vlorës

Qyteti i lashtë dhe porti natyror në kanalin e Otrantos – Vlora ndodhet në pikën ku deti Adriatik i hap rrugën detit Jon, shtrati i detit bëhet gjithnjë e më i thellë, brigjet më të thepisura dhe plazhet ndryshojnë nga rërë në shkëmbinj dhe guralecë.

Por xhevahiri i vërtetë këtu është Gadishulli i Karaburunit, një zonë ish-ushtarake, tashmë e hapur për turizmin, një park natyror i mbrojtur me përmasa 15 me 4 kilometra, i mbushur me maja malesh që arrijnë 1200 metra lartësi, shkëmbinj të thepisur që zhyten në det, gjire të virgjër që hapen në ujëra të pastër dhe shpella që fshehin mrekulli të jashtëzakonshme natyrore.

Por, edhe shumë bunkerë, emblema e ish-diktatorit komunist Enver Hoxha.

Dhe janë pikërisht bunkerët, 3600 prej tyre, por jo vetëm kaq, atraksioni i Sasenos, një ishull i vogël, jo shumë larg nga bregdeti i Vlorës, dikur një bazë ushtarake italiane dhe më pas sovjetike, më vonë shtëpia e rojeve të qeverisë së Enver Hoxhës.

Por sot ajo është, me të gjitha qëllimet, një Parajsë e Vogël e natyrës së egër dhe të pandotur.

Mos humbisni, në jug, “Plazhin e Admiralit”, ku deti i kristaltë është i rrethuar nga pisha, apo Gryka e Xhehenemit, Gjiri i Shën Nikollës dhe Gryka e Djallit, ku mund të admironi peizazhin e mrekullueshëm të një hyrjeje të thellë të ngjashme me një shpellë në ajër të hapur.

Ekspertët ju këshillojnë të vizitoni “Restorant Joni”, buzë detit të Vlorës, ki ofrohen produkte të freskëta te ditës, ravioli me karkaleca deti dhe domate qershi, por edhe një tartar i shkëlqyer me levrek! Çmimet? Më pak se 20 euro për një menu të plotë.

Gjipe, mes plazhit dhe kanionit

Eden i vogël i Shqipërisë është plazhi i Gjipesë, i fshehur mes shkëmbinjve të lartë të një kanioni. Vështirë për t’u arritur, pa dyshim, por sapo të mbërrini do të kuptoni se kjo është një strehë e vërtetë paqeje.

Para së gjithash, këtu nuk mund të arrish me makinë, por vetëm përmes një shtegu të ngushtë përgjatë bregut, ose dembelët mund të arrijnë gjithmonë me varkë nga Jala, një plazh i vogël i vendosur midis kodrave të thepisura të mbjella me ullinj në një gji të mbrojtur nga malet, shumë i frekuentuar në verë.

Mure të larta shkëmbore, bimësi e dendur dhe ujëra bruz janë pjesë e Gjipesë, por e pajisur me disa çadra dhe një kioskë të vogël.

Por Perla e vërtetë këtu është kanioni piktoresk, 80 metra i lartë i mbuluar plotësisht nga një pyll i padepërtueshëm dhe një shteg që duket si një shtrat lumi dhe Dhërmiu, fshati i vogël që ndodhet pranë qafës së Llogorasë, rrëzë Maleve te Rrufeve.

Në Himarë, 16 kilometra në jug të Gjipesë, “Taverna Lefteri” është vendi klasik ku ofrohet gjithçka – nga djathi grek i prerë në feta me vaj të papërpunuar dhe ullinj shumë të shijshëm, te Fergesa tipike, e bërë me speca, domate, qepë, rikota dhe erëza dhe e shoqëruar me bukë vendase aromatike dhe të shkëlqyer.

Borshi, Retro

Ndër fshatrat më piktoreskë të Rivierës Shqiptare, Borshi ka ruajtur shpirtin autentik të vendit.

Pak Retro me kështjellën e tij mesjetare dhe atë joshjen e viteve ’80, por me një pamje të pashembullt të një bregdeti 7 kilometra me zhavorr të bardhë dhe i rrethuar nga gjelbërimi i pemëve të ullirit dhe agrumeve.

Një parajsë e vërtetë për adhuruesit e sporteve ujore si lundrimi, kanoe, kajak, këtu në mbrëmje mund ta gjeni veten duke parë yjet nën tingujt e muzikës.

Dhe për të drekuar vizitoni “Luna Mare”, bari më elegant i plazhit në bregdet, ku muzika në sallë pritjeje është sfondi ideal për kokteje të pazakonta dhe një supë peshku të nivelit të lartë./ATSH

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com