Grabitja në Rinas në 2016, GJKKO dënon me 25 vite burg në mungesë Aleks Pepën! 46-vjeçari ende në arrati

Aleks Pepa

Prej 5 vitesh është në arrati dhe i ka shpëtuar me dhjetëra operacioneve për kapjen e tij në Shqipëri e jashtë vendit, Gjykata e Posaçme dënon me 25 vite Aleks Pepën.

Elbasanlliu është dënuar për grabitjen e mbi 1 milion eurove më 30 qershor 2016 në pistën e aeroportit të Rinasit teksa paratë e bankave të nivelit të dytë po niseshin drejt Vjenës. 46-vjeçari akuzohet për armëmbajtje, grup kriminal dhe vjedhje me armë e dhunë ndërsa GJKKO pranoi kërkesën e SPAK për dënimin.

Plot 990 mijë euro u grabitën në 30 qershor 2016 brenda pistës së aeroportit “Nënë Tereza”. Elbasanlliu i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga “Interpol”, cilësohej nga prokurorët e Krimeve të Rënda si “truri” i kësaj grabitje, të ndodhur para syve të shumë personave, të cilët ishin në pritje për të udhëtuar me avion drejt Italisë.

Gati 9 muaj pas ngjarjes, policia dhe prokuroria në shkurt të 2017 realizuan një kontroll të imtësishëm në banesën e prindërve të Aleks Pepa, ku gjetën 50 mijë euro brenda në frigorifer, sasi e cila është sekuestruar në cilësinë e provës materiale.

Ndërkohë mësohet se për këtë ngjarje autorët kanë përdorur katër makina të vjedhura, mes tyre dhe një furgon.

Pepa dhe dy bashkëpuntorët e tij janë identifikuar nga analizat e ADN-së dhe qelizat telefonike, të cilat kanë vërtetuar se në 30 qershor 2016, autorët janë lokalizuar nga antenat telefonike në zonën e Rinasi

M.Q./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

Greqi/I dhanë identitet të rremë shqiptarit të vrarë në Athinë, shkatërrohet grupi që kamufloheshin si shqiptarë me rekorde kriminale