Granit Xhaka drejt Romës? Florenzi, Under dhe Olsen për shitje për të siguruar shqiptaro-zvicerianin

Duke menduar për këtë, është pak si në historitë e dashurisë (të paktën ato legjitime). Për të dashur në mënyrë të qartë dikë, duhet të largohesh nga dikush tjetër. Funksionon gjithashtu kështu në futboll, veçanërisht kur bëhet fjalë për të rregulluar bilancet. Për këtë arsye, Roma, duke pasur nevojën për të investuar në treg, po kërkon divorc "të përshtatshëm", gjithashtu duke përfituar nga mundësia e ofruar nga vitrina evropiane. Nga ana tjetër, qëllimi i parë është i qartë: Granit Xhaka, 28 vjeç, mesfushori i Arsenalit dhe Zvicrës, për të cilin negociatat tashmë po zhvillohen prej ditësh. Megjithatë, për t'u shtrënguar shpejt, duhet të keni sigurinë e arsyeshme për të qenë në gjendje të mbështeteni në një thesar.

 

Mundësia e ofruar nga Kampionati Evropian, për këtë arsye, nuk duhet humbur, veçanërisht për atë që ka të bëjë me tre lojtarë në pronësi të klubit Giallorossi dhe që menaxhmenti synon të shesë. Ne po flasim për Robin Olsen, portier i Suedisë, Alessandro Florenzi, mbrojtës i kaltër dhe Cengiz Under, sulmues i Turqisë. I pari u kthye nga huazimi te Everton, i cili vendosi të mos e shpengojë atë, i dyti është kthyer nga PSG (si Inter dhe Juve), ndërsa i treti kthehet nga huazimi te Leicester (dhe tha jo Fenerbahce). Duke qëndruar i ulët, Roma do të dëshironte të merrte nga treshja të paktën 30 milion (5 plus 10 plus 15), në të cilat gjithashtu 7-8 që mund të vijnë nga Rennes për blerjen e Nzonzi. Por nëse francezi, kampion bote, është jashtë turneut në ekipin e tij kombëtar, tre të tjerët kanë një demonstrim të shkëlqyeshëm për të treguar.

Nga ana tjetër, duhen para për të bindur Arsenalin të shesë Xhaka. Oferta e parë prej 15 milionësh u konsiderua e pamjaftueshme përpara një kërkese prej 25, por është e mundur që ne të takohemi në gjysmë të rrugës, duke përfituar nga shpërblimet që kompania Giallorossi mund të vendosë në pjatë në varësi të objektivave të arritura. Por Roma gjithashtu ka një as për të luajtur: gatishmërinë e lojtarit për të kaluar në fushën e Mourinho, me të cilin ai tashmë ka pasur kontakte jozyrtare. Kjo është arsyeja pse përcaktimi i marrëveshjes me mesfushorin zviceran (por me origjinë shqiptare) nuk do të jetë aspak problem. Tashmë është folur, në fakt, për një katër-vjeçar prej rreth 2.5 milion (shpërblime më të pasura), të cilat do ta shoqëronin lojtarin deri në 32 vjet. Regjisori, ndër të tjera, do të kishte gjithashtu një premtim nga Arsenali, përkatësisht atë të "lëshimit" në figura të arritshme nëse arrin një ofertë për pëlqimin e tij. Dhe kjo ofertë tani ka mbërritur.

 

Siç mund ta shohim, megjithatë, jo i gjithë thesari do të shpenzohej për Xhakën, por objektivat janë të shumëfishtë. Nëse për qëllimin - përveç negociatave për Rui Patricio - po konsiderohen edhe raste të tjera, ndoshta duke pritur për "përdorimin e sigurt" në stilin Szczesny dhe Lloris (përveç profileve të tilla si ai i Livakovic i Dinamo Zagreb), për sulm në sy tek emrat tashmë të dalë, por jo shumë të reklamuar. Midis këtyre, ekziston edhe ajo e Azmoun, e Zenit Shën Petersburg, kontrata e të cilit skadon vitin e ardhshëm. Moral: Tepricat e Romëve duhet të shfaqen. Nga ana tjetër, Dashuritë e Mëdha lindin dhe mbarojnë shpejt.

K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të nisë hetimet SPAK për të shpallurit non grata nga SHBA?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Mero Baze: Mbi deliret e Albin Kurtit, tashmë nën parrullën ‘Jo vetëvendosje, negociata’