Gurabije me shije limoni nga zonja Albana

Gurabije me shije limoni

Përbërësit:

 • 2 vezë
 • 1 e ½ fç sheqer
 • 2 gota miell
 • 4 lgj lëng limoni
 • 100 ml vaj
 • 1 bustinë vanilje
 • Lëkurë limoni
 • Pluhur pjekës
 • Sheqer pluhur për spërkatje

Përgatitja:

Fillimisht rrahim vezët me tel, shtojmë më pas sheqerin, lëngun dhe lëkurën e grirë të limonit dhe vajin. Vazhdojmë trazimin dhe në fund shtojmë gradualisht miellin tek i cili kemi hedhur pak kripë, pluhur pjekës dhe vanilje pluhur. E punojmë mirë brumin, e mbështjellim me një membranë dhe e vendosim në frigorifer për 50 minuta.

Më pas krijojmë gurabijet në formë rrumbullake, i pudrosim me sheqer pluhur dhe i vendosim në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius për 40 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

14 Maji, PD nuk do të ketë kandidatë në Durrës, Elbasan dhe në Shkodër

14 Maji, PD nuk do të ketë kandidatë në Durrës, Elbasan dhe në Shkodër