Pas furnizimit me raketa në Ukrainë, hakohet faqja e Princi William nga hakerat rusë

Pas furnizimit me raketa në Ukrainë, hakohet faqja e Princi William nga hakerat rusë

1669112003_William.PNG

Një grup hakerash pro-rus të quajtur si grupi Killnet, kanë pretenduar se ka hequr faqen e internetit të Princit të Uellsit për mbështetjen e vazhdueshme të Britanisë për Ukrainën.

Në një mesazh të postuar në Telegram, Killnet tha se kishte nisur sulmin "për shkak të furnizimit me raketa me precizion të lartë në Ukrainë", raporton express.

Faqja e internetit tani po ngarkohet, Cloudflare, një kompani që ofron lidhje të sigurta në ueb, duket se po ofron kontrolle shtesë të sigurisë në lidhje.

Hakerat pro-rus Killnet u zotua gjithashtu se "të gjitha institucionet mjekësore, shërbimet qeveritare dhe shërbimet online" përballen me një goditje të ngjashme.

Sulmi, i cili mund të ketë ndodhur në orët e hershme të mëngjesit të sotëm, dukej se ishte një mohim i shpërndarë i shërbimit (DDoS) për të cilët Killnet njihet. edhe pse kjo nuk është konfirmuar. 

Hakerët rusë kanë marrë përgjegjësinë për sulme të shumta ndaj kombeve të ndryshme që nga marsi i këtij viti, një muaj pas fillimit të pushtimit të Ukrainës dhe besohet se kanë qenë pas një hiti të penguar në konkursin e këngës Eurovision të këtij viti.


Lajmi kryesor:

Rusia zyrtarizon tërheqjen nga Këshilli i Evropës! 10 shpërthime në Kherson, 1 viktimë


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Beteja në PD për anëtarët e KZAZ, cilën listë duhet të regjistrojë KQZ?×

Lajmi i fundit

Minxhzoi: Gardistët ishin dele, s’keni parë Agronin juve…

Minxhzoi: Gardistët ishin dele, s’keni parë Agronin juve…