Lufta/ Reuters: Hamasi pranon rezolutën e OKB-së për armëpushimin, gati për të negociuar detajet! Blinken: Netanyahu zotohet për armëpushim

Lufta/ Reuters: Hamasi pranon rezolutën e OKB-së për armëpushimin, gati për të negociuar detajet! Blinken: Netanyahu zotohet për armëpushim

Lufta në Ripin e Gazës

Një zyrtar i lartë i Hamasit Sami Abu Zuhri, tha sot se Hamasi kishte pranuar rezolutën e OKB-së për armëpushimin. Nga ana tjetër ai është shprehur se ishte gati të negocionte mbi detajet, duke shtuar se i takon Uashingtonit të sigurojë që Izraeli t'i bindet asaj, raporton Reuters.

"Hamasi pranon rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së në lidhje me armëpushimin, tërheqjen e trupave izraelite dhe shkëmbimin e pengjeve për të burgosurit e mbajtur nga Izraeli", tha Sami Abu Zuhri.

"Administrata amerikane po përballet me një provë të vërtetë për të përmbushur angazhimet e saj në detyrimin e okupimit për t'i dhënë fund luftës menjëherë në një zbatim të rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së," shton ai.

Ndërkohë që edhe kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka "riafirmuar angazhimin e tij" për një armëpushim të propozuar në Gaza.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:47
Lufta në Gaza/ Blinken: 400 milionë dollarë ndihmë për palestinezët

1716582039_antonyblinken.JPG

Antony Blinken 

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se SHBA ka siguruar rreth 400 milion dollarë ndihma për palestinezët.

Ora 13:54
Ushtria izraelite publikon videon e lirimit të tre pengjeve izraelitë në Rripin e Gazës

 

Ushtria izraelite (IDF) ka publikuar videon e lirimit të 3 pengjeve izraelitë në Nuseirat, në qendër të Rripit të Gazës, më 8 qershor.

Në të njëjtin operacion u shpëtua edhe Noa Anrgaman dhe 25-vjeçari izraelit që u bë simboli i masakrës së 7 tetorit. Tre pengjet e tjera të liruara nga ushtria izraelite, Shlomi Ziv, Andrey Kozlov dhe Almog Meir, u kapën gjithashtu në festivalin Supernovës në shkretëtirën e Negevit në tetorin e vitit të kaluar.

Ora 11:10
Blinken: Angazhimi i Netanyahut për një armëpushim në Gaza

1717005796_antonyblinken.JPG

Foto: Antony Blinken

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka "riafirmuar angazhimin e tij" për një armëpushim të propozuar në Gaza, njoftoi Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken një ditë pas takimit të tyre në Jerusalem.

 "Unë u takova me kryeministrin Netanyahu mbrëmë dhe ai ripohoi angazhimin e tij ndaj propozimit," tha Blinken, duke shtuar se mirëpritja e Hamasit për një votim të Kombeve të Bashkuara mbi rezolutën e armëpushimit të hartuar nga shtetet e Bashkuara është një shenjë "shprese".

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Spahiu: PD vasale Athinës / Imagjinoni partitë greke të kandidojnë një shqiptar në Çamëri

Spahiu: PD vasale Athinës / Imagjinoni partitë greke të kandidojnë një shqiptar në Çamëri