Hashim Thaçi përshëndet hapjen e linjës hekurudhore mes Kosovës e Serbisë dhe falenderon SHBA-të

Katër muaj pas emërimit në pozitën e të dërguarit të posaçëm të Presidentit të SHBA’së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka realizuar një marrëveshje për hapjen e hapsirës ajrore Prishtinë-Beograd, ndërkohë të hënën në Berlin do të takohet me ekspertë të dy shteteve në përpjekjen e radhës edhe për hapjen e linjës hekurudhore Kosovë-Serbi.

E në gjithë këto përpjekje nuk është dëgjuar fare asnjë reagim i Bashkimit Evropian apo Përfaqësuesit të Lartë për Politikë të Jashtme, Josep Borell, i cili kishte paralajmëruar vizitë në Kosovë.

Presidenti Hashim Thaçi përshëndeti hapjen e linjës hekurudhore mes Kosovës e Serbisë dhe ka falenderuar ShBA.
Ai e cilësoi këtë si hap shumë të rëndësishëm për normalizimin e plotë e të marrëdhënieve mes dy vendëve. Thaçi po ashtu falenderoj presidentin amerikan, Donald Trump dhe të dërguarin special, Richard Grenell.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasje, atentate, plagosje! A ju duket shqetësuese situata kriminale në vend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Humb kontrollin e 'Ford'-it e bie në kanal, ndërron jetë në vend 65-vjeçari në Orikum