Historia e një borxhliu, që kërkonte sovranitet nga “fajdexhiu”

Historia e një borxhliu, që kërkonte sovranitet nga “fajdexhiu”

Një miku im nga Kosova kishte 3 ditë pa gjumë.

- I thashë: Çfarë ke?

Më tha: “Dua të jem sovran o Kreshnik. Para ca kohësh nuk kisha kokërr leku dhe morra kredi në bankë me ble shtëpi, por banka vanzhdon sillet si pronare, madje edhe në hipotek shtëpinë s’ma lejon në emrin tim. Më çmendi, çdo muaj më dërgon fatura me detyrime të papaguara.

Si t’ja bëj Kreshnik, të jem sovran në shtëpinë time?

- Ke tre rrugë i thashë:

1- Paguaj 100% tw kredisë, plus gjobën.

2- Rri pa gjumë 50 vjet duke paguar çdo muaj nga pak dhe duro pordhët e bankës.

3- Shko flej me komshiun siç ka bo gjyshi jot.

Sovranitet veresije dhe qyl nuk të fal kush.

Duhet me e fitu vetë, ose me e pagu shtrenjtë kur ta japin.

Ke të drejtë Kreshnik, më tha- tani e kuptova çfarë duhet të bëj por anasjelltas, çfarë do më sugjeroje që t’mos bëj.

-Ahhh, i thashë.

Kjo është shumë e lehtë çfarë s’duhet me bo. Thjesht mos ha mut gjithë ditën duke sharë dhe duke fol kundër bankës nëpër gazeta dhe televizione sepse ajo të dha para borxh kur ishe rrugëve dhe pa kokërr leku në xhep.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Avdi: 04/06/2023 19:05

  Ko Ngjarje Historikisget ja ka mbajte lakun ne fyte Shqiptarve si rezultate I tradhtarve siq po ndodhe sot e ku numri I tyre kurr ska qene me I madhe ,por perball tyre ka edhe shume patriot e luftetar trima Shqiptar sikur se ka pas e do kete gjithmone deri ne kijamet dhe jemi ne te drejten tone ne rrugen e ZOTIT si Shqiptar.Siq ka thene Avni rrustemi kjo evrope lavire me serbin cetnike rusin cariste e ameriken perqarse pushtuese qe tradhton dhe qellim kryesor e ka interesin $ jo paqen e ndihmen dhe nenshtrimin e okupimin e shkatreimin dhe tjetersimin e identitetitdhe realitetit.Shqiptaret nuk do te dorzohen kurr as para serbis e rusis e asparagus evropes e amerikes kurr nuke do te kete qetesi ne bote pa te drejten dhe identitetin E nje populli shqiptar nder me te vjetrit ne rruzullin hapsinor.

  Përgjigju
 • [email protected]: 04/06/2023 09:46

  Ndegjoje kàngen e Lute Fukaras e kendume nga Augustin Uka!

  Përgjigju
 • Aqifi: 03/06/2023 17:53

  Eee po paralelizmi me realitetin ne kosove ngjason por ketij borxhliit tend o Kreshnik bankieret meqe u ka "borxhe" po i kerkojne dhe gruan!!!!Ti si do veproje o trim?Se ato miqte kane nderruar rruge dhe duan ne doemos ne veri te jene komunare serb dhe thone hajde bejme zgjedhje

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra