Historia që qëndron prapa fotos së famshme të Messit me Yamal

Historia që qëndron prapa fotos së famshme të Messit me Yamal

Mesi dhe Yamal

Paralelet mes Lionel Messit dhe Lamine Yamal tashmë janë të pashmangshme, por shfaqja e kësaj fotografie, dhe natyra e origjinës së saj, e çon lidhjen në një nivel krejtësisht tjetër.

Në vitin 2007, familja e Yamal fitoi mundësinë që fëmija i tyre gjashtë muajsh të ishte pjesë e një fotosesioni me një lojtar të Barcelonës për një kalendar që po bëhej për të mbledhur para për bamirësi.

Rastësisht, Messi, 20 vjeç në atë kohë dhe në fazat e hershme të karrierës së tij në Barcelonë, ishte lojtari i zgjedhur për Yamal.

Joan Monfort ishte fotografi i cili ka zbuluar detaje në lidhje me fotografimin.

“U ndjeva shumë i lumtur kur e mora vesh”, tha ai për “Sky Sports”. “Jam i lumtur që kjo foto është parë nëpër botë”, shtoi më tej Monfort.

Po të mos kishte qenë për Mounir Nasraoui, babai i Yamal, duke postuar fotografitë në rrjetet sociale, fotot mund të mos ishin bërë kurrë të njohura për publikun.

Messi dhe Sheila Ebana, nëna e Yamal, janë të gjithë të buzëqeshur në fotografinë në fjalë, por Monfort pranon se nuk ishte fotosesioni më i lehtë.

“Messi është një djalë shumë i turpshëm, shumë introvert”, thotë ai.

“Ai është tani dhe ishte shumë më tepër më parë. U desh pak kohë që të ndërvepronte me një fëmijë gjashtë muajsh. Por në fund, e vërteta është se ata të dy bënë shumë. Lamine ishte një djalë shumë i mirë. Ai e bëri Messin për vete në një kohë të shkurtër", tha më tej Monfort./ KosovaPress

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • SHKLQIM KORRO: 11/07/2024 05:03

    I bekuar nga Zoti i futbollit! Xhemal me shumë fat ecën në gjurmët e Mesit ! Sa mbrekulli!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Doli nga fusha i dëmtuar, Lionel Messi një ditë pas triumfit: Jam mirë, Argjentina ka të ardhme të mrekullueshme

Doli nga fusha i dëmtuar, Lionel Messi një ditë pas triumfit: Jam mirë, Argjentina ka të ardhme të mrekullueshme