Humbet avioni 80 milionë dollarësh, ushtria e SHBA-së kërkon ndihmën e qytetarëve për gjetjen e tij

Humbet avioni 80 milionë dollarësh, ushtria e SHBA-së kërkon ndihmën e qytetarëve për gjetjen e tij

Ushtria amerikane ka kërkuar ndihmën e publikut për të gjetur një prej avionëve të saj luftarakë F-35 me vlerë 80 milionë dollarë (65 milionë £), i cili u braktis nga piloti pas një defekti.

Avioni u zhduku nga radarët pasditen e së dielës, teksa ishte duke fluturuar në jug të Karolinës së Jugut. Piloti, identiteti i të cilit nuk është bërë i ditur, u hodh me parashutë pas avarisë dhe tashmë është në spital, jashtë rrezikut për jetën, raporton BBC.

Dinamika e ngjarjes nuk është zbardhur ende plotësisht dhe kërkimet e tyre, autoritetet i kanë fokusuar përreth dy liqeneve në Chaleston, por megjithatë ende nuk kanë arritur të bien në gjurmët e mbetjeve të avionit F-35B Lightning II.

Baza ushtarake në Charlston bëri një postim në platformën X, ku e përshkruante si thelbësore ndihmën e publikut për gjetjen e avionit.

F-35B Lightning II është një avion i krijuar nga kompania “Lockheed Martin” dhe ai kushton 80 milionë dollarë dhe është një ndër më të avancuarit që ekzistojnë sot në botë.

“Ekipet e urgjencës janë ende duke u përpjekur për të gjetur vendndodhjen e F-35. Publikut i kërkohet të bashkëpunojë me autoritetet ushtarake dhe civile ndërsa përpjekjet vazhdojnë”, shkroi Baza e Përbashkët Charleston në X.

Një avion i dytë F-35 që mendohet se po fluturonte në të njëjtën kohë u kthye i sigurt në bazën në Charleston, tha zëdhënësja ushtarake Maj Melanie Salinas për Associated Press.

Hetimet për këtë rast janë në proces e sipër.

Në vitin 2018, ushtria amerikane ndaloi përkohësisht të gjithë flotën e saj të avionëve luftarakë F-35 pas një përplasjeje në Karolinën e Jugut.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Mbushën makinat me emigrantë, ndalohen 2 shoferët transportues! Morën 500 euro për secilin

VIDEO/ Mbushën makinat me emigrantë, ndalohen 2 shoferët transportues! Morën 500 euro për secilin