I dashur Sali, faleminderit që bëre një Malltez milioner

Prej 1994 i je qepur familjes sime. Nuk e gëlltit dot faktin që ka gazetarë në republikën e Shqipërisë që nuk të kanë frikë. Im shoq i pari. Quhet Carlo Bollino. Më vinte për të qeshur kur njerëz anonimë të dashuruar pas teje më “këshillonin” përmes e-maileve të ndërroja mbiemër: “Pse nuk merr mbiemrin e bashkëshortit? Malltezi është ai i vajzërisë”. Të gjithë sikletin e kishin pse unë quhem Malltezi, njësoj si kushëriri im i dytë, bashkëshort i vajzës tënde të dashur, Argitës. Dhe… bëja shkrime që kundërshtonin atë, të paprekshmin, Sali Berishën. Nuk shkon apo jo? Sipas mentalitetit tënd fisnor e klanor, një Malltez (e vetmja familje me këtë mbiemër në Shqipëri, ndryshe nga qindra Berishë) të shkruante kundër teje? Nejse, nuk e kam vrarë mendjen fare për këtë, pasi im atë më ka rritur të jem e të shprehem e lirë.

Duke shpifur në gjithë këto vite për tim shoq për dhjetëra afera korrupsioni, afera miliardere, na ke hapur një problem të madh në fis. Disa më mbajnë inat, pasi besojnë (si “demokratë” të flaktë krah teje) se jemi bëre milionerë unë dhe im shoq (meqë falë Zotit e dashurisë për familjen nuk jam e divorcuar deri sot që flas) dhe nuk u kam dhënë asnjë kacidhe, nuk kam ndarë me ta as para, as vende pune në dogana, tatime, polici, ministri, banka e ku ta di unë se ku, marifete që duket i dinë mirë disa në kohën e mbretërisë tënde ekonomike.

E megjithatë nuk dua të flas keq e të krijoj inate në këto kohë të vështira pandemie e karantine, pavarësisht se dy tre herë në javë na e bën për borxh të të themi më shumë se nga ato që shpif nga fantazia dhe keqdashësia jote.

Dua të bëj vetëm një falenderim të sinqertë: Faleminderit Sali, që të paktën nga të gjithë Malltezët, duke nisur nga unë që u bëra 24 vite në gazetari, nga vëllai im bukëpjekës prej 3 dekadave në Itali, djemtë e xhaxhallarëve infermierë apo muratorë po në vendin fqinj, babai im pensionist, djemtë e xhaxhallarëve të tij Malltezi gjithashtu, pensionistë edhe ata, pra të gjithë si fis me të ardhura mesatare, me një jetë si shumica e qytetarëve të Shqipërisë apo të emigrantëve që jetojnë ndershëm në Itali (asnje nga ne s’ka saraje as ne Lalez, as ne Tirane, as ne Durres, as ne Shijak), na nxorre një Malltez milioner të vërtetë. Të gjithë krenohemi me Jamarbërin që jo milionere si unë, me shpifjet dhe fantazitë e tua, por me letra, e zezë mbi të bardhë, është pronar i miliona pasurive të patundshme në Tiranë. Thonë se i ka trashëgim nga nëna e tij e ndjerë. Mrekulli. Vetëm se uroj që të jetë gjithashtu barabartë milioner edhe babai i Jamarbërit, motra e tij, të tjerë kushërinj nga mamaja, se ndryshe, nëse nuk janë multimilionerë edhe ata, mësohet kollaj se kush e bëri milioner kushëririn tim.

 • Sondazhi i ditës:

  A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?

Komento

Komente

 • Erjola: 07/04/2020 16:58

  Shume shkrim i bukur dhe i vertete. Shume mire qe ja ka nxjerre Alba te vertetat ketij Malltezit, por halli eshte se ja mbulon drejtesia e korrupuar deri ne kocke, dhe populli shqiptar vazhdon te vuaje deri ne kocke gjithashtu.

  Përgjigju
 • qytetari: 06/04/2020 01:01

  Gjithe perla eshte ne rreshtat e fundit sepse sic me rezulton as Luani, as e motra e torollakut dhender nuk jane milionere, perkundrazi. Kastraveci i Berishes eshte thjeshte nje lavatrice paresh te gruas. Si ka mundesi o tyc qe per shembull Karapicet ose familje te tjeta Tirone nuk jane milionere por vetem ti dhe blendi fevziu? Ju kermat e Berishes do ti lani ne kete bote marifetet tuaja. Mos na shisni pallavra se keni trasheguar toka

  Përgjigju
  • valbona: 06/04/2020 13:13

   Po ti si mendon se jane bo milioner edhe familje te tjera te nderume Tirone? Po ky Berisha osht shkaktari kryesor i masakres se pronave dhe ky pinxho dhenderr, nje dege e deges se nje familje Tirone na qeka bo milioner.Po kujt ja hedh o tapeti Berishes, o abi tullaci, kujt ja hedh o debil.Te besojne veyem ato qe moren nje kocke prej teje e te sherbyne ne PD e ne qeverine me te shpifme qe bote nga 2005 deri ne 2013. qeverine me maskareshe e hajdute. Sigurisht qe e keni hale ne sy Bolinon se ai ju nxorri pislliqet e 21 janarit e gjithe maskaralliqet tuja

 • edi: 05/04/2020 22:46

  Duhej thene me pare por kjo trime ka te drejte Ai qen nga Tropoja ishte dhe eshte i pabese, breket qe solli i ka hequr me kohe se vinin era Perc dhe sot ka veshur breke alla frenga bashke me kolegun Meta Por leri nese shpetojne nga Corona -Virus do te perballen me SPAK fALEMINDERIT VAJZE OR GRUA QE THE ATE QE DUHEJ THENE ME KOHE Pergezime

  Përgjigju
  • Orel17: 05/04/2020 23:22

   Bravo dhe vajzes dhe edi, sic thote duheshin thene me pare e shum me pare. Por un doja vetem te shtoja vetem 3 gjera te tjera. 1 do ishte me mire sikur te numeroheshin se sa ose per sa njerez jan vrare nga ky sali perbindesh. 2 meta bashk me saliun jane shume te pasur por u pasuruan duke vjedhur leket e popullit dhe sikur e gjith kjo pasuri te ishte ne buxhetin e shtetit mendoj se shqiperia do kishte nje buxhet me te larte se gjith europa bashke. 3 dhe e treta eshte se nuk arrij dot ta kuptoj se si kriminelat me te medhenj si sala meta apo shum te tjere jane te lire dhe xhdo dit para kamerave dhe flasin para popullit dhe familjeve qe edhe njerezit e dashur qe ju jane vrare po ky killer ja ka vrare. E shketa SHQIPERI

 • Shqiptari: 05/04/2020 16:10

  Bravo Alba! Shume shkrim i sakte! Si nuk e nerr Covidi kete Saliun te shporret njehere e mire!!!

  Përgjigju
 • Andi: 05/04/2020 15:39

  Alba te ndjek ne çdo shkrim qe boton, ky per mua eshte shkrimi me I sakte, me vjen mire qe ndjehesh e distancuar nga familja gjakpirese Berisha. Respekte

  Përgjigju
 • Bilal: 05/04/2020 12:26

  O sa mire me qen shqiptar...

  Përgjigju
 • Tami: 05/04/2020 12:04

  Shume respekt per kete familje dinjitoze! Kudo, ne te gjitha ambientet flitet me shume respekt per kete cift, nga te paktet gazetare profesionalisht te afte, te sinqerte dhe te vertet! Urime dhe suksese ne punen tuaj fisnike!! Ju ndjekin mijera e mijra shqiptare mendjehapur!!

  Përgjigju
 • redi: 05/04/2020 10:43

  Shkrim me vertetesi dhe kritike .Nuk ka me kriminale se sa nje person ose klase politike qe eshte kunder popullit te tij.Politika post komuniste ka damken e krijimit te kapitalizmit kriminal shteterir.Grabitje e popullit per tu pasuruar.Kurre nuk ka ndodhur qe te varferish popullin pef te pssuryar nje klase politike parazite ,injorante dhe kriminale.Kjo perudhe e mbas viteve 90 do mbaj vulen e historise me te turpeshme te shoqeruse shqiptare.Kur ideali kthehet ne ferr.Kjo ushte demokracia qe ju premtua shqiptareve?Te hetohen te gjitha privatizimet dhe pasurimi i politiqeneve shqiptare per 30 vite te turpit post komust dhe te konfiskohen ato ndryshe dhe refirma ne drejtesi do te mbetet zhgenjim i madh

  Përgjigju
 • Genti: 05/04/2020 10:29

  Mos harroni mbi 4000 të vrarë në 1997 ky është Sali berisha që herët a vonë do ti vijë fundi një Krimineli që i ka sjellë dëme të pallogaritshme kombit Shqiptar themi këtu për Kosovën maqedoninë preshevë lali zi dhe Çamëri shpresoj që mos të jetë e largët ajo ditë për këtë super mafioz

  Përgjigju
 • Gardisti: 05/04/2020 08:05

  E dashur Alba, me kujtohet ky kusheriri jot ne 95'! Une kryeja sherbimin ushtarak ne Garde, me vendsherbim te hyrja e pallatit te se fejuares se "Abit", vajzes we ne ate kohe shkundte edhe ndonje rruge shtepie , diku andej nga rr. Prokop Myzeqari , diku afer "Brrakes". Abi ishte nje djale i sjellshem , pak i turpshem dhe shume i edukuar . Vinte gjithmone pasditeve me nje biciklete te konsumuar mountain bike . E kam ndjekur ne gjithe rrugetimin e tij te mepasshem , dhe me vjen keq per te si eshte katandisur . Nje zedhenes qesharak i familjes se infektuar Berisha ! Per te ardhur keq, vertete !

  Përgjigju
 • Emigrant: 05/04/2020 07:54

  Dite feste kombetare do jete dita kur te clirohemi nga berishavirusi dhe ky qelbesire te futet ne burg dhe ti konfiskohet pasuria atij dhe femijeve te tij.

  Përgjigju
 • Nevila: 05/04/2020 06:23

  Berisha sigurisht qe ishte dhe eshte nje kafshe politike, me te mirat dhe te keqiat e tij. Nen qeveriset e tij ndodhen si fenomenet e renda, skemat piramidale, korrupsioni etj., ashtu dhe ngritja ekonomike, antaresimi ne NATO, liberalizimi i vizave etj. Ai tash eshte e kaluar. Jo e tashme dhe as e ardhme. Shqiperia ka nje padron te ri, dhe ai nuk quhet Sali por Edi. Padroni i ri ka oborrin e tij ku duket se beni pjese edhe ju me bashkeshortin. Nuk mund te mohoni se media juaj eshte objektive ndaj ketij padroni. Eshte tejet dhe subjektive, jo kritike dhe per fat te keq jo e besueshme. Mjafton qe edhe komentet kritike nuk publikoni. Ka me censure se kaq? Keshtu pra, kur i ben servilizem padronit te ri, perfiton sikunder keni perfituar: reklama, fonde, pasuri publike per 1 euro (gjetje korruptive e Saliut kjo sa per dijeni). Ndaj mos u beni hipokrite.

  Përgjigju
  • pap: 06/04/2020 08:43

   Nevila, ky eshte mendimi yt, por, besoj, jo i te gjithe shqiptareve. Te pakten, jo i imi per pjesen me te madhe te komentit tuaj, pra jemi 1 me 1. Mgjtha, jemi te lire te shprehemi, apo jo? Te pakten, duhet te jemi deri ne ate shkalle sa/ku nuk deformojme te verteten, te drejten/lirine e tjetrit, gje qe une medndoj se ti nuk i je permbajtur. Kam gjithe te drejten te ta them kete, sepse ti duket se nuk i permbahesh me seriozitet definicionit tend "kafshes politike, me te mirat e te keqiat e tyre". Me direct, meqenese na jep kete definicion per politikanit B, pse duket te jete ndrysh politikan R..., qe ti te shprehesh kaq negativisht dhe te besh gazetaren apo familjen e saj objekt te subjektivizmit tend. Nuk te duket kjo si standard I dyfishte?! Do thuash edhe kjo eshte "liri e te shprehurit". Perseri, jo, sepse prish ate qe tashe me siper..... Me tej, jam kurioz te di se cfare mendon per figurat e tjera politike ne historine 100 vjecare te Shqiperise? I permbaheni te njejtin standard te "kafshes politike, me te mirat e te keqiat e tyre", apo edhe ne kete je si nje pjese, se ciles i shkon per shtat shprehja "duke pare, duke bere"/"nderron havaj, nderron pazari"? Te pyes se per jo pak prej tyre po shohim, lexojme dhe degjojme vleresime/komente/opinione/melodi nga me "monstruozet"/"cuditeshmet", per te cilat askujt prej atyre qe i bejne nuk i dridhet sot qerpiku, trima te cartun, si kofini pas te vjelave, kush te dale me nxiresi. Se fundmi, nje keshille miqesore, mos i sheqerosni sa jane gjalle disa “me nder me thene” figura politike qe i kane bere gjemen ketij vendi dhe populli, nderkohe qe kur te jene ne dynjane tjeter do t’i “bluani edhe kockat”….besoj se nuk te cudit kjo!! Ky sherbim qe I’u beni ketyre lloj politikanve, ne rastin me te mire, tingellon puro frike dhe mungese dinjitete dhe, ne asnje menyre, vleresim objektiv…, sepse edhe me naivi nuk do t’i gelltiste…..

  • Kritiku: 06/04/2020 07:29

   Jam plotesisht dakord me Nevilen. Bravo.

 • Artan: 05/04/2020 05:11

  E dashur Alba, gorja plakë le të lehë derisa t'i vijë ngordhja, karvani le të shkojë përpara.

  Përgjigju
 • lol: 05/04/2020 00:10

  aha e paske cap peshkun e madh nga italia

  Përgjigju
  • cope: 05/04/2020 08:06

   per ca peshku flet? te peshku e te mishi e keni mendjen, katunare te felliq, ju heqshin MBytet se na semuret me komente tallavaje. Kjo zonja pak i ka thene atij LIGESIE e ty bashke. DEFICENT

 • Bora: 05/04/2020 00:02

  Fisnikeri zonje, Respekt per ju dhe bashkeshortin tuaj.

  Përgjigju
 • Sali Berisha: 04/04/2020 23:34

  Asgje e dashur! Per çdo nevoj apo deshire un Jam gjithnje nje telefonate larg. Dite te mbare e dashur SB

  Përgjigju
  • Alida: 06/04/2020 03:17

   Kur do vij fundi te maresh denimin per ate cfar i ke ber kti populli o plak shpirt serbi

  • Gjonpapaj: 05/04/2020 19:40

   Je i nderuar zori Berisha ti marrshin te kqiat ty dhe mua

  • telefonata: 05/04/2020 11:46

   ishalla te vjen telefonata e ferrit qe te shpetojme nje here e mire nga ligesija me e madhe mbas enver hoxhes qe i sherbeve me devotshmeri deri sa vdiq....bastard qe te dalshin prej hundesh te familja se ti e hengre tenden se i ke duart me gjak shqiptari

 • Viollca: 04/04/2020 20:12

  Te lumte Alba per kurajon eme forcen e fjales tregon vetem pak therrime nga ato qe ka gllaberuar per 30 vjet doktor vdekja e soji I ti I pangopur Shpresojme qe te vi dita ti ktheje mbrapsh Bravo

  Përgjigju
 • Vlora Vlora: 04/04/2020 19:29

  Ta kemi dhjer Saline

  Përgjigju
 • Michele: 04/04/2020 19:24

  Ndjek ne vazhdimesi shkrimet tuaja.Me pelqen shume argumwnti dhe logjika e shkruarirt.Alba dhe Carlo ciftsi

  Përgjigju
 • Shkodrani: 04/04/2020 19:23

  Shume rrespekt per ju Alba artikull special por noshta(Berishes si fatkeqesia e kombit Shqiptar)nuk i ke permen as 10% te aneve negative te tijna,2 kryesoret qe ka eleminu tane kundershtart e vet me doren e vrasesve me pagese,dhe vrasjen e 4 protestuesve ne rruge te madhe te armatosur me cadra,se njeshtu thoshte Zhozefina dhe Majlinda.

  Përgjigju
 • Anon: 04/04/2020 19:14

  Ky qene i terbuare merre perpara edhe njereze te ndershem si shume njerze me dinjitet si puna albes ne gjithe karrierene e ti politike vece varre ka kriju per populline e sinqerte por nga ana tjetere ka vendosure pasuri marramendese qe ai vete nuke e ne gjendje ta kuptojne .ty bravo te qofte qe ke marre persiper kyte riske te perballeshe me kyte qe nuke njehe fe e ase burreri te keshe kujdese se edhe i vdekure te jete ky moster politikani edhe atehere mundohete te eleminojne fizikishte se ashte i lindure per kyte pune. Kujdese kujdese zoti te ruajte nga ky gjarper.

  Përgjigju
 • Berisha dragonfly: 04/04/2020 18:46

  A eshte ligji i barabarte per te gjithe?! Berisha eshte mbi ligjin duhet ta kuptoni

  Përgjigju
 • Altin: 04/04/2020 17:59

  Gjynah qe harxhon fjalën dhe kohën tende për salen. Me këtë shkrim je shume lart por mos bier poshtë të flasësh për plehra.

  Përgjigju
 • VISI: 04/04/2020 17:44

  KY KOPILI QE KA DAL ISHARTUAR NE GENE SERBE KUR TE VDESI DO BEJ HALLV E GJITH SHQIPERIA

  Përgjigju
 • Maxim: 04/04/2020 17:17

  Bravo Alba me pëlqeu shume shkrimi,edhe ne si popull i thjeshtë na ka rënë në sy sulmet e berishes kundër familjes së mrekullueshme tuaj,dhe e dimë që ai i ka të gjitha poshtërsitë, por cfar do shkruajn ata gazetarë lekakulo të Berishës kur tu dalin të gjitha zullumet që i kanë bërë këtij populli gjat 30 viteve.

  Përgjigju
 • Or Tej: 04/04/2020 16:40

  Birisha asht i biri shkones Sheqrte dhe dhendrri Sllobodankes shkjaut

  Përgjigju
  • SHQIP: 04/04/2020 17:51

   Berisha eshte i biri kurves

 • Ilir: 04/04/2020 16:30

  Zj. Malltezi, Alba, eeee ç'mund te presesh nga mohuesi i kunatit te tij, uroj qe ligji te veproje edhe per keta palaço..

  Përgjigju
 • asl: 04/04/2020 16:29

  Alba dhe po te shkruaje Idashur mavri do ta kuptonim menjehere per kë virus behet fjale.Ai eshte virusi 30 vjeçar i gjithe shqiptareve.

  Përgjigju
 • Ben Tironci: 04/04/2020 16:26

  Respekte per Alben dhe Carlon. Jeni cift simpatik. Pse harxhoni kohe me nje hale qe nga goja sot te gjithe nxjerrin fjal solidariteti Brrisha nxjerr vec mu**

  Përgjigju
 • Te lumte,Alba.ji prendere per pune tende,per kerkon,nje nga gazetaret me me dinjitet,: 04/04/2020 16:19

  Te lumte Alba,ho krenare per pune tende,per kerkon,nje nga gazetaret me te mire dhe me dinjitet.te jash krenare per prinderit e tu.per ritvanin,babait tend,qe e kam njohur qe kur ishte student dhe une gjimnazist ne tirante.artist dhe regjizor me personalità qe nuk i eshte zvarritur kujt ne jete e tij,qe ka gezuar nje respekt te madh me te gjithe qe ka bashkepunuar.keshtu gjithenje me dinjitet.ju lumte,ty dhe bashkeshortit e bashkepuntorit tuaj karlo bollino.

  Përgjigju
 • Hinglateri: 04/04/2020 16:17

  I dashiri Sali? I dhjeri Sali i shkon me teper.Gjithe ate fekale qe i ka bere populli shqiptar ne maje te kokes

  Përgjigju
 • Mimoza Canga: 04/04/2020 16:09

  Por ti mos u merzit Abla, la legge e uguale per tutti.

  Përgjigju
 • Fredi DOBICI i MALLKUAR: 04/04/2020 16:01

  BRAVO ALBA !! Super SHKRIM !! BRILANTE dhe e SHKÉLQYER !! RESPEKTE RESPEKTE RESPEKTE

  Përgjigju
 • I PAFYTYRI: 04/04/2020 15:45

  Shikojeni qenin malok fundërrin ish sekretarin e partis së sumës të Enver kriminelit e ky qen gjoja u bë demokrat. Kam një pyetje për të gjigh fundërrinat që e ndjekin nga mbrapa ktë qen bastard me emrin salhe a bëhdt ujku gjingj se ndëron lëkurën ? ? ? Po ju o të mjer mezi ngopni barkun me buk e ndiqni ktë qen bastard që ka vjedhur miljonat tuaja ZOTI ju sjellt mënd o mavrit me boj.

  Përgjigju
  • Mese e vertete ..: 04/04/2020 19:27

   Por gjezi persheshe,,dhe sberi asnje gje ,,perdori Teorite e Peristrojkes,,Spiuni Ordener Sali. Serbi..

 • Arbëri: 04/04/2020 15:42

  Të lumt...!!!

  Përgjigju
 • Qytetari: 04/04/2020 15:39

  Bravo ALBA bravo.

  Përgjigju
  • Shaban: 05/04/2020 06:14

   Ska me shku gjat edhe ketij ka me i ardhe momenti qe ka me i pagu edhe kusuret qe i ka tret.Edhe Jamarberi ka me ja nam kocat.

  • Viola: 04/04/2020 20:05

   Te lumte Alba !!, je shume kurajoze qe me forcen e fjales e me drejtesi I ka nxjere me shume bojen doktor vdekjes Bravo×

Lajmi i fundit

John

Rama thumbon opozitën: Rreziku i virusit është real, jo revolucion imagjinar me karakatinën e teatrit (VIDEO)