I dënuar me mbi 6 vjet burg, shqiptari arrestohet në Bullgari! U përfshi edhe në një përplasje me armë me policinë italiane

I dënuar me mbi 6 vjet burg, shqiptari arrestohet në Bullgari! U përfshi edhe në një përplasje me armë me policinë italiane

Foto ilustruese

Një 28-vjeçar shqiptar është arrestuar në kufirin mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, me urdhër arresti evropian të lëshuar nga Prokuroria e Përgjithshme e Perugias. Ai dyshohet se ishte një nga anëtarët e bandës, e cila përbëhej nga 4 bashkatdhetarë të tij.

Banda dyshohet se në vitin 2018 ishte përgjegjëse për disa vjedhje ndaj shitësve të duhanit në Ponte Felcino, Città di Castello, Lisciano Niçone, Pierantonio, Torgiano, Bastia Umbra, Ponte Pattoli, Gualdo Tadino shkruan Ansa.

Për vjedhjet janë përdorur makina me motor të madh, të cilave u janë falsifikuar targat. Aktiviteti i lejoi kriminelët të posedonin kartona të shumta gërvishtëse, produkte duhani dhe para të gatshme me vlerë mbi njëqind mijë euro.

Në një nga vjedhjet e realizuara në Ponte Felcino më 4 tetor 2018, anëtarët e bandës patën edhe një shkëmbim zjarri me policinë. Një nga anëtarët e bandës, i cili mbeti i vrarë, u braktis nga bashkëpunëtorët e tij brenda një Audi A6.

Pas tre vitesh gjykim, gjyqtari hetues i Gjykatës së Perugias njohu mbrojtjen legjitime dhe shpalli të pafajshëm dy policët dhe rojen e sigurisë që ndërhynë.

Aktiviteti i kryer nga Prokuroria e Përgjithshme e SDI-së, në bashkëpunim me Shërbimin për Bashkëpunim Ndërkombëtar Policor, lejoi arrestimin e anëtarit të fundit të shoqatës kriminale, i cili përdorte identitet të rremë, në afërsi të Gyueshevës në Bullgari.

Burri, i cili do të duhet të vuajë gjashtë vjet e gjashtë muaj burg, tashmë pret të ekstradohet në Itali.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Balla thirrje deputetëve: Bëhuni zjarrfikës vullnetar

Balla thirrje deputetëve: Bëhuni zjarrfikës vullnetar