I dënuari me mbi 25 vite burg në Itali u prangos sot në Durrës, mediat italiane: Përdorte 7 emra, si u ra në gjurmët e tij

I dënuari me mbi 25 vite burg në Itali u prangos sot në Durrës, mediat italiane: Përdorte 7 emra, si u ra në gjurmët e tij

Arrestimi i Edmond Kanakçiut

Edmond Kanakçiu (Kondakçiu), 55-vjeçar, i cili rezulton i dënuar në Itali me 25 vjet e 8 muaj për trafik lëndësh narkotike është arrestuar ditën e djeshme në Durrës me qëllim ekstradimi në shtetin italian. Mediat italiane kanë shkruar sot detaje në lidhje me operacionin, i cili është bërë në bashkëpunim të thellë me institucionet ligjzbatuese të Italisë.

Arrestimi u bë më 5 tetor nga policia shqiptare, e cila zbatoi urdhrin e burgut të Prokurorit të Përgjithshëm të Perugias të drejtuar nga Sergio Sottani. Identifikimi i të arratisurit, i cili përdorte shtatë pseudonime, u bë i mundur falë veprimtarisë së së njëjtës Zyrë , e cila kreu kërkime "të shumta dhe komplekse" për gjetjen e tij.

Në fakt, nisur nga hetimi dhe identifikimi i personave me të cilët dyshohet se kishte lidhje i arratisuri, hetuesit e kanë përqendruar vëmendjen te motra, e cila ndodhet në Itali dhe te bashkëshortja dhe djali i të arratisurit që banojnë në Shqipëri. Informacionin i "çmuar" për vendbanimin aktual dhe për gjeneralitetin e saktë, të ofruar nga Prokurori i Përgjithshëm, i lejoi policisë shqiptare, nëpërmjet Interpolit, të bllokonte të arratisurin, i cili - përsëri sipas asaj që mësohet - ishte zakon të lëvizte në Evrope, me përdorimin e identiteteve të rreme.

 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

LIVE, KATAR 2022/ 2 gola në 27 minuta, Korea e Jugut barazon Portugalinë (VIDEO)

LIVE, KATAR 2022/ 2 gola në 27 minuta, Korea e Jugut barazon Portugalinë (VIDEO)