I dërguari special i BE për dialogun Kosovë-Serbi: Pres takim Kurti-Vuçiç para verës

I dërguari special i BE për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se pas takimeve të mbajtura në Kosovë dhe Serbi ditët e fundit ka arritur në përfundimin se ka vullnet nga të dyja palët për të vazhduar dialogun . Lajçak ka theksuar se qëllimi i kësaj vizite ishte të informonte liderin e Vetëvendosjes Albin Kurti si negociator të ardhshëm me informacione mbi procesin e deritanishëm.

"Unë e shoh si një gjë të rëndësishme që ai të vendosë për platformën e tij, programin dhe përparësitë e tij bazuar në atë që ai duhet të dijë në lidhje me procesin e dialogut," tha Lajçák.

Duke folur për bisedë me Kurtin  e cila ai tha se zgjati më shumë se tre orë, Lajçak tha se përfundimi ishte që Kurti e kuptonte që duhej dialog, se ai ishte i gatshëm të vazhdonte me të dhe se ishte ai që do të drejtonte delegacionin e Kosovës.

 “Ai është i gatshëm të vijë në Bruksel, të takohet me Presidentin Vuçiç, dhe kjo duhet të ndodhë brenda një kohe të arsyeshme, pas formimit të institucioneve”

I pyetur se sa është e sigurt që ata do të takohen në një të ardhme të afërt, duke pasur parasysh që Kosova po zgjedh një president dhe po ndjek procesin e formimit të një qeverie, dhe në anën tjetër zgjedhjet në Serbi, Lajcak tha se Kurti është i bindur se të gjitha këto çështje mund të zgjidhet relativisht shpejtë.

 “Ne sigurisht që kemi hapësirë ​​të mjaftueshme deri në fund të vitit për t’u përqendruar në dialog. Sepse Serbia pret zgjedhjet vitin e ardhshëm, në pranverë. Unë mendoj se kemi hapësirë ​​të mjaftueshme dhe pres që takimi i parë të zhvillohet në një kohë të arsyeshme – pas formimit të të gjitha institucioneve të nevojshme (në Kosovë) dhe kjo mund të jetë e sigurt para verës”, tha ai për N1.

Lajçak deklaroi se përfundimi kryesor i vizitës së tij në Prishtinë dhe Beograd është se ekziston një vullnet për dialog nga të dy palët dhe se ekziston “një kuptim absolut që dialogu nuk ka alternativë”.

“Dialogu është absolutisht kyç për normalizimin e marrëdhënieve, për rrugën evropiane, por edhe për atmosferën normale midis Kosovës dhe Serbisë. Është e rëndësishme për mua që askush nga aktorët që takova në Kosovë dhe Serbi nuk pyeti nëse duhej dialog, dhe ky është mesazhi kryesor”, tha ai.

I pyetur nëse i referohet më shumë dialogut teknik apo politik, Lajcak tha se nuk e sheh që ekzistojnë dy dialogë dhe se është ai nga vetë përkufizimi është politik.

Duke folur për dhjetë vitet e mëparshme, Lajcak kujton se para emërimit të tij, dialogu u drejtua nga Përfaqësuesi i Lartë për Politikën e Jashtme të BE-së, i cili, siç thekson ai, kishte shumë gjëra për të cilat ishte përgjegjës. Ai shton se këto janë çështjet që nuk kanë qenë në tryezë deri më tani, por edhe ato që janë përmbushur, por nuk janë përmbushur ose janë përmbushur vetëm pjesërisht.

Ai thotë se dialogu është i nevojshëm për shkak të marrëveshjes, por edhe sepse, siç thekson ai, është platforma e vetme për bisedime midis Kosovës dhe Serbisë. Lajcak deklaron se i duhet shumë kohë që Bashkimi jo vetëm të negociojë këtë marrëveshje, por gjithashtu të flasë rreth asaj se sa po zbatohen marrëveshjet ekzistues.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do të shkoni të votoni në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

I shpallur në kërkim për mashtrim, arrestohet italiani në Rinas