Indeksi i Demokracisë, Basha: Shqipëria një hap larg autoritarizmit, shkak edhe paketa anti-shpifje

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha duke komentuar raportin mbi Indeksin e Demokracisë shprehet se shkak i përkeqësimit të Shqipërisë në renditje janë bërë nismat ligjore për të penguar lirinë e shprehjes.

"Indeksi i Demokracisë e klasifikon Shqipërinë  regjim hibrid një hap larg autoritarizmit, për shkak të mungesës së një qeverie funksionale, parregullsive në zgjedhje, korrupsionit të lartë, sundimit të dobët të ligjit dhe mungesës së drejtësisë së pavarur.

‪Shqipëria shënoi përkeqësim duke rënë nga vendi i 76 në vendin e 79-të. Nismat ligjore për të penguar lirinë e shprehjes synojnë që të manipulojnë dhe të mbajnë të fshehura të vërtetat e gjendjes së keqe ku ka katandisur kjo qeverisje vendin" shkruan Basha.

Dje u publikua edhe raporti i Transparency International, ku Shqipëria humbi 7 vende në vitin 2019, nga renditja e matjes së shkallës së korrupsionit në botë.

d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i duhet vendit një klasë krejtësisht e re politike?

Komento

Komente

  • HAJDARI: 24/01/2020 15:07

    Po si të ket demokraci o shal ngjit lylzim kur ti vazhdon e je i lir për vjedhjet e krimet që ke bër ti o shal ngjit. Demokracia vjen kur ti shkon në burg o vemje.

    Përgjigju