Infantino thirrje Kirgistanit: Ndërtoni një stadium kombëtar, do të sjellim më shumë lojëra ndërkombëtare këtu

Infantino thirrje Kirgistanit: Ndërtoni një stadium kombëtar, do të sjellim më shumë lojëra ndërkombëtare këtu

Gianni Infantino

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino i kërkoi Kirgistanit të premten të ndërtojë një stadium kombëtar futbolli për të pritur ndeshjet ndërkombëtare dhe për të trajtuar mungesën e infrastrukturës.

Ish-republika sovjetike nuk ka stadiume moderne të ndërtuara sipas standardeve ndërkombëtare që mund të presin ndeshje të nivelit të FIFA-s dhe renditja e FIFA-s e ekipit të saj kombëtar është luhatur midis pozicioneve 201 dhe 75, duke qëndruar aktualisht në vendin e 96-të.

Në ditën e vizitës së Infantinos, kombi prej 7 milionë banorësh përuroi selinë e re, të sponsorizuar nga FIFA, të Unionit të Futbollit Kirgistan, i cili më parë ka banuar në një ndërtesë të vjetër dhe të vogël në periferi të kryeqytetit, Bishkek.

"Unë fola me presidentin Sadyr Japarov për stadiumin kombëtar të futbollit. Është shumë e rëndësishme, simbolike, por vendimtare për zhvillimin, kështu që ne do të sjellim më shumë lojëra ndërkombëtare në Kirgistan dhe ju do të shkëlqeni në skenën aziatike dhe në skenën globale."- tha Infantino.

Japarov, ekipi i të cilit i përbërë nga nëpunës të lartë publikë fitoi një lojë miqësore kundër asaj të zyrtarëve të FIFA-s, tha se futbolli ishte sporti më popullor në Kirgistan dhe vendi kishte synime ambicioze.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Organizohet për herë të parë në pistën e re të atletikës ‘Tirana Youth Run’, Veliaj: Fëmijët dhe të rinjtë i kanë të gjitha kushtet që të merren me sport

Organizohet për herë të parë në pistën e re të atletikës ‘Tirana Youth Run’, Veliaj: Fëmijët dhe të rinjtë i kanë të gjitha kushtet që të merren me sport