Instituti për Studimin e Luftës: Rusia po bën avancime në Mariupol

Instituti për Studimin e Luftës: Rusia po bën avancime në Mariupol

Instituti për Studimin e Luftës (ISW) thotë se forcat ruse kanë bërë përparim të qëndrueshëm në qytetin jugor të nënshtruar të Mariupolit, duke hyrë në zonën qendrore të qytetit më 24 mars, shkruan BBC.

Qyteti port, i parë si vendimtar për fushatën e Rusisë, është rrethuar nga trupat ruse që nga fillimi i marsit.

Ndërsa situata përkeqësohet në Mariupol, autoritetet lokale ukrainase janë larguar nga qyteti për të koordinuar më mirë operacionet rajonale, thotë ISW, i cila është një institut i pavarur me bazë në SHBA.

Ai tha se forcat ruse gjithashtu kanë vazhduar bombardimin e Kharkiv-it dhe kanë goditur një pikë të shpërndarjes së ndihmave humanitare, duke vrarë gjashtë dhe plagosur 15 persona, dhe kanë siguruar disa përparime të vogla në rajonet Donetsk dhe Luhansk.

Por gjithashtu vuri në dukje sulmin e suksesshëm të Ukrainës ndaj anijeve ruse në portin e pushtuar të Berdyansk, duke shtuar se Ukraina i detyroi trupat ruse në mbrojtjen veriperëndimore të kryeqytetit Kiev dhe duke e penguar Rusinë të rrethonte rajonin e Chernihiv.


 


Lajmi kryesor:

Rusia: Mbyllet faza e parë e operacionit, tani fokusohemi të çlirimi i plotë i Donbasit! Biden në Poloni: Demokracia në botë, në rrezik! Franca: Mision humanitar në Mariupol me Turqinë e Greqinë


G.B./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kualifikueset e Euro 2024, kush e fiton ndeshjen Poloni-Shqipëri?×

Lajmi i fundit

Të shtënat me armë te Top Channel, Report Tv siguron foton e mjetit të djegur të autorëve! Brenda kishte kallashin

Të shtënat me armë te Top Channel, Report Tv siguron foton e mjetit të djegur të autorëve! Brenda kishte kallashin