Inter i tregon 'dhembët' Napolit, Roma i falet 18-vjeçarit rekordmen! Conte shijon fitoren e parë me Tottenham (VIDEO)

Supersfida e javës së 13 të Seria A mes Interit dhe Napolit është fituar 3-2 nga kampionët në fuqi të Italisë. Në San Siro ishin miqtë nga Napoli që kaluan të parët në avantazh me Zielinskin, por brenda pjesës së parë zikaltërit do të përmbysnin fillimisht me Calhanoglu që realizoi saktë një penallti dhe më pas me Perisic.

Në pjesën e dytë ishte rradha e Lautaro Martinez, që falë edhe asistit të Joachim Correa-s u rikthyer te goli pas një thatësire gati dymujore. Gjithsesi në minutën e 79 Mertens realizoi një supergol për të rihapur sfidën, që në fund i buzëqeshi Interit pavarësisht rasteve të pastra për gol të Napolit. Për skuadrën e Spalleti-t kjo ishte humbja e parë në kampionat, ndërsa Inter u rikthye fuqishëm në garën për titull. Aktualisht zikaltërit mbajnë vendin e tretë me 4 pikë më pak se Napoli dhe Milani kryesues.

Sakaq ashtu si Interi edhe Roma ka marrë 3 pikët këtë javë në Seria A, pasi është rikthyer te fitoret. Verdhekuqtë e Jose Mourinho-s kanë mposhtur 0-2 Genoa-n në transfertë falë 18-vjeçarit Felix Afena që realizoi ‘dopietë’ në 16 minuta lojë si zëvendësues dhe vendosi një sërë rekordesh. Ai u bë futbollisti i parë i datëlindjes 2003 që realizon gol në Seria A, ndërsa u shndërrua në futbollistin më të ri që realizon dy ose më shumë gola në 5 kampionatet më të fortë në botë.

Ndërkohë Antonio Conte ka marrë fitoren e parë në Premier League me Tottenham. Skuadra e trajnerit italian ka mposhtur 2-1 me përmbysje Leeds falë golave të Hojbjerg dhe Reguilon.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha apo Berisha, sipas jush kush e ka mbështetjen e anëtarësisë së PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Deputetët 'pro Berisha' dalin nga seanca, Noka për mediat: E njoftuam Nikollën! PD-në e përfaqëson vetëm Komisioni i Rithemelimit