Investigimi nga Report Tv! Ja si piceria në Tiranë rrit çmimet dhe shkel orarin e mbylljes

Pavarësisht dorës së hekurt të qeverisë për zbatimin e masave kufizuese të aplikuara prej pandemisë së koronaviruesit, duket se ka ende disa të “shkathët” që po manovrojnë për të përfituar sa më shumë në këtë situatë.

Gjatë një investigimi nga ana e Report TV kemi konstatuar se një prej picerive të pakta që aktualisht po punojnë ne Tiranë ka rritur çmimet  si dhe shet produktin e saj pas orës 13:00 në dyqan dhe jo vetëm me 'deliveri', një shkelje tjetër kjo e masave kufizuese. Punonjësi i picerisë pohon rritjen e çmimit 100-200 lekë për picë, duke e justifikuar atë me blerjen e maskave e dezifektimin e ambientit.

"Kemi një ndryshim në çmimet e picave, ka gati pesë ditë që janë rritur për shkak të masave që duhet të marrim si pjesë e dezinfektimit të shpeshtë dhe pjesën e stafit në bazë të maskave dhe dorezave, prandaj na ka ndodhur kjo pjesë e ndryshimit të çmimeve të gjitha picave. Porosinë e keni gati për 10-15 minuta mund të vini ta merrni te Proper's te stadiumi Dinamo" tha punonjësi i picerisë.

Veç çmimit të rritur kjo piceri kryen edhe një shkelje tjetër të rregullave duke mbajtur dyqanin hapur për publikun edhe pas orës 13:00. Akti-normativ i qeverisë i lejon bizneset e ushqimit që të vazhdojnë punën për përgatitjen e tyre apo edhe për shitje me 'deliveri' por jo të shesin produktet e tyre direkt e në dyqane për qytetarët.

Report Tv sjell pamjet kur qytetari hyn në ambientet e dyqanit ku i ofrohet pica dhe kryen pagesën në orën 13:58 çka vërtetohet nga kuponi tatimore që i jepet nga personeli. Qeveria ka vendosur gjoba të larta për shkelësit e masave kundër pandemisë së koronavirusit, por duket se ka ende disa nga ata që e konsiderojnë veten mbi ligjin duke tentuar të përfitojnë në dëm të bashkëqytetarëve në këtë situatë të vështirë që ata po kalojnë.

d.ba./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Nga e hëna duhet leje për të dalë nga shtëpia, a është ky një vendim i duhur i qeverisë?

Komento

Komente

 • artur: 26/03/2020 17:11

  @Erion Veliun... kryetarin e bashkise. Ajo pema eshte normale zoterote? qe nje biznes ne shiqperi ben cte doje dihet, por te pikotoj nje peme ....

  Përgjigju
 • Silva: 26/03/2020 08:43

  Po hajdeni ne Shkoder e shikoni si punon policia,makina luksi qe dalin pa orar dhe policia nuk i ndalon fare se jan te fortet.Policia merret me fakiret dhe ben te fortin per te treguar rezultate ne Facebook.Turp

  Përgjigju
 • Ed Rama jam: 26/03/2020 07:22

  Ca te nenes, ca te njerkes

  Përgjigju
 • Mik mbas miku: 25/03/2020 23:48

  Se ngacmon njeri ësht i flor mumajesit,heroit kombetar... Ore Edo ku je,pse sja fik dritat edhe ktij e ti vesh nj gjob t mir e t respektoj rregullat edhe ky

  Përgjigju
 • ushqimi: 25/03/2020 21:28

  Goxha investigim keni bere... Po normal more qe duhet te rrije hap edhe pas ores 13:00 pasi do ti duhet te beje pizzat. Nuk i ben ne shpi pizzat qe do bej deliveri robi

  Përgjigju
 • Gim: 25/03/2020 21:17

  Nuk ka asnje fakt qe verteton qe ai ushqimi eshte i sigurt ne rast se ndonje nga puntoret eshte i semure. Asnji, asnji nuk e di sa jeton dhe ku jeton ky virus i qelbet. Plus ai motorristi qe ka me ato doreza qe ne mengjes te cilat kane prek 200 dyer, 200 duar e kush e di se cfare tjeter. Do smuremi me duret tona nga legenlliku i ketyne zorraxhive

  Përgjigju
 • St.Dinamo: 25/03/2020 19:33

  Kure te gjithe kane qene mbyllur te dielen keto ishin hape dhe shperndanin pica me motorr me leje nuk e kuptoj kush jau kishte dhene lejen ketyre....Korrupsioni edhe ne dite te zeza!

  Përgjigju
  • Nona: 25/03/2020 22:38

   O biznesi Flor Mumajesit ai. Ja ka gjet mikun Rames or mik