Itali/ Mafia shqiptare ndër më të rrezikshmet, negocion me kartelet lokale

Itali/ Mafia shqiptare ndër më të rrezikshmet, negocion me kartelet lokale

Mafia shqiptare konsiderohet ndër më të rrezikshmet në territorin italian veçanërisht në trafikun e drogës, sipas një raporti të antimafies.

Në këtë raport është analizuar situata për 6 muajt e parë të vitit 2023 shkruan Rai news.

Sipas drejtorit të DIA-s, Michele Carbone, në margjinat e prezantimit të raportit për aktivitetin e kryer në gjysmën e parë të vitit 2023, Italia është kthyer në rrezik për zyrtarët.

“Kjo është veçanërisht e vërtetë atje ku nuk ndodh korrupsioni. Ka episode të marrëveshjeve të fshehta në aparatin politiko-administrativ, siç dëshmohet nga seria e gjatë e këshillave bashkiake të shpërbëra për shkak të infiltrimit mafioz,” tha ai.

Ndërkohë që thekson se të dhënat më shqetësuese janë rritja e konfiskimeve të armëve.

"Ka një rritje të armëve në dispozicion të organizatave mafioze".

Droga është ende biznesi më fitimprurës

“Trafiku i drogës përfaqëson ende biznesin kriminal më fitimprurës, ende shtyllën kurrizore të të gjitha mafieve”, saktësoi Carbone.

Mafia shqiptare dhe Casamonica në biznes në Romë

“Në Romë, mafia shqiptare ka krijuar marrëdhënie me krimin e organizuar romak, në radhë të parë Casamonica, jo vetëm për trafik droge, por edhe për pastrim parash”.

Për Mario Conio, kreun e qendrës operacionale Dia në Romë, “shqiptarët, nga pikëpamja e ndikimit kriminal, janë trashëgimtarët e Casamonicas. Ata kanë të njëjtën vulë, në të cilën dhuna është mënyra në të cilën ata shprehen”.

Përsa i përket ‘Ndranghetës’ “ka një rol të rëndësishëm” në kryeqytet.

“Duhet të kemi parasysh se historikisht Roma është e lidhur edhe me Camorrën”, thekson Conio.

Bregdeti Jon dhe klanet kalabreze kanë formuar një bosht kriminal me grupe indigjene.

Interesat kriminale mbizotëruese në këtë zonë janë ato të trafikut të drogës, gjithashtu me pjesëmarrjen e sindikatave shqiptare, zhvatjes dhe pastrimit të parave veçanërisht në aktivitetet tregtare të hotelerisë turistike.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Nuk do të trembë SPAK, por të vetët që hezitojnë të bëjnë betejë me SPAK

Mero Baze: Nuk do të trembë SPAK, por të vetët që hezitojnë të bëjnë betejë me SPAK