Izrael, 40 krerë shtetesh në 75 vjetorin e çlirimit të kampit të Aushvicit

Izraeli po mban një nga përkujtimet më të mëdha të Luftës së Dytë Botërore në 75 vjetorin e çlirimit të kampit nazist të vdekjes së Aushvicit nga Ushtria e Kuqe.

Me rastin e 75 vjetorit të çlirimit të kampit nazist të përqendrimit të Aushvicit (27 janar 1945), mbi dyzet burra shtetesh janë mbledhur në Jeruzalem për të marrë pjesë në forumin ndërkombëtar të antisemitizmit në Muzeun e Yad Vashem ku tema kryesore është "Kujtimi i Holokaustit: luftimi i antisemitizmit".

Liderë botërorë, përfshirë presidentin italian Mattarella, atë rus Vladimir Putin, Presidentin Francez Emmanuel Macron dhe Presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier ndodhen në Jerusalem dhe po marrin pjesë në ceremoni në Memorialin e Holokaustit në Jeruzalem në 75 vjetorin e çlirimit të kampit të Aushvicit nga Ushtria e Kuqe dhe Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit për nder të gjashtë milion viktimave hebraike të Holokaustit dhe miliona viktimave të tjera të nazizmit.

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja me SHBA-të, sipas jush a duhet ta përjashtojë Basha nga grupi i PD-së Sali Berishën?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ylli i futbollit, Michael Ballack humb tragjikisht të birin në moshën 18-vjeçare