‘Jam polic’, 27-vjeçari 'skifter' në Itali del para gjykatës! Akuzohet për 18 vjedhje në banesa! Me çantat plot po vinte për në Shqipëri! BMW që 'e mori në qafë'

 “Unë jam polic”. Kështu paraditen e djeshme Klisman Nikolli, efektivi shqiptar 27 vjeçar i policisë së Shëngjinit, u paraqit para gjyqtarit italian të ngarkuar për vlerësimin e legjitimitetit të arrestimit të tre të dyshuarve për grabitjet e kryera nga 30 tetori deri më 15 nëntor në Veneto dhe Friuli.  27-vjeçari u prangos nga policia italiane për vjedhje, së bashku me dy shqiptarë të tjerë, Viktor Bilani, 30-vjeç dhe Flor Koca, 35-vjeç.

Nikolli u bllokua nga karabinierët e Kompanisë Portogruaro teksa do të kthehej në Shqipëri. Në dhomën e Bed & Breakfast në San Stino di Livenza, ku ai qëndronte së bashku me bashkëpunëtrorët e tij ‘skifterë’ Bilani dhe Koca, 35 vjeç, valixhet tashmë ishin të mbushura. Të tre prisnin një grua nga zona e cila do t'i merrte dhe do t'i shoqëronte deri në aeroport. Përkundrazi, çuditërisht, karabinierët u gjendën përballë tyre.

Të tre dyshohen për 18 vjedhje dhe tentativa vjedhjesh në lagje të ndryshme. Në Chions në dy vjedhje të ndryshme janë grabitur 2000 euro dhe në një shtëpi tjetër 9000 euro dhe disa orë. Mediat italiane raportojnë se në seancën e djeshme gjyqësore të akuzuar kanë shfrytëzuar të drejtën për të mos u përgjigjur.

Si u zbuluan 3 hajdutët shqiptarë

Banda, sipas asaj që u rikonstruktua nga hetuesit, vepronte mes orës 17.30 dhe 19. Pas një vjedhjeje të kryer në San Michele, kapet një BMË e dyshimtë, e lidhur me goditje të tjera. Pasi u identifikua targa, policët zbulojnë se ajo kishte si “terminus” një “Bed & Breakfast”, ku Nikolli, Bilani dhe Koca ishin regjistruar rregullisht. Është BMË që lëviz çdo ditë dhe ndalon pikërisht aty ku më pas raportohen vjedhjet. Të tre u ndoqën gjithashtu gjatë një udhëtimi në Lombardi, fillimisht në Opera dhe më pas në Cinisello Balsamo, një vend nga i cili u kthyen me një Ford Mondeo të regjistruar në emër të një personazhi të dënuar. Nga hetimet e mëtejshme rezultoi se akomodimi në San Stino ishte rezervuar për një muaj nga një grua italiane nga zona. Të tre duhej të dilnin nga dhoma në fund të nëntorit. Më 16 nëntor, një banor i guximshëm parandalon vjedhjen në shtëpinë e tij dhe ndjek hajdutët. “Ishin dy prej tyre.  I pashë të hipnin në një Mondeo: në sediljen e shoferit ishte një njeri i tretë”, do të raportonte ai te karabinierët. Të nesërmen, gruaja që kujdesej për akomodimin i njofton se qëndrimi do të ndërpritet: të tre po largohen. Pikërisht në atë moment prokurori i Pordenones delegon kërkimin që do të lejojë gjetjen e 119 bizhuterive ari, mes të cilëve dy unaza martese me datën dhe emrin e një gruaje, 9 kapele bejsbolli, një zorrë dhe kaçavida. Kryhet arrestimi, por vijojnë hetimet për rikonstruksionin e të gjitha ngjarjeve dhe mbi të gjitha kthimin e mallit të vjedhur te viktimat.

Përjashtohet nga radhët e policisë

Ndërkohë pas arrestimit të 27-vjeçarit Klisman Nikolli në Itali, drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku, e ka përjashtuar nga radhët e policisë së Shtetit. Sipas policisë ai kishte marrë leje pa të drejtë page, nga data 1 nëntor deri më 31 dhjetor. Kjo leje, sipas policisë i është miratuar nga eprori i tij, për dalje jashtë shtetit, pas kërkesës së bërë nga vetë punonjësi, për arsye shëndetësore. Ndërkohë sqaron policia, pranimi i tij në Akademinë e Sigurisë, është bërë konform procedurave ligjore, megjithëse ishte djali i një dëshmori të policisë Mark Nikollit. Nga ana tjetër burime për Report Tv bëjnë me dije se Nikolli ndodhej nën vëzhgim prej kohësh në Shqipëri, pasi dyshohet për shpërdorim detyre dhe i implikuar në kultivimin e bimëve narkotike

1669195435_KlismanNikolli.jpg

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • STELA: 27/11/2022 08:02

  policet ne shqiperi historikisht kane qene gjithmone dhe jane akoma hajduta

  Përgjigju
 • Pjeter: 24/11/2022 08:51

  Nuk diskutohet qe familja luan rolin kryesor ne nje shoqeri te qyteteruar,por ne rastin tone kur familjet jane ato qe jane,dhe e dime se si,atehere istruksionet se si duhet jetuar ne shoqeri i ngelen shkolles,qe nje dite te krijohen familje te pergjegjeshme,e perseris,duhet te investohet shume ne kete drejtim,kohe,para,risurse njerezore,nuk duhet te shpikim asgje,dikush tjeter ika bere dhe vazhdon ne ate drejtim,ka vetem nje gje ama,qe te arrish nje rezultat te kenaqshem ne nje kohe relativisht jo shume te gjate,duhet qe shumica e shqiptareve te njene ne nje mendje,dhe sipas mendimit tim modest, ketu eshte problemi yne kryesor,kulturalisht jemi grindavece e mburravece me njeri tjetrin,nuk biem dakord kollaj me qetesi,jemi gati ti shpallim lufte njeri-tjetrit ne kuptimin e plote te fjales,per asgje!!!.

  Përgjigju
 • Iris: 24/11/2022 01:16

  /PJETER/,edukimi fillon ne familje.Nje here,ketu ku jetoj, kam pare ne nje supermarket nje cift me nje femije te vogel.Ndersa cifti po paguante,femija i tyre shkoji te makina ku fiton me shans lodra kundrejt 1$ dhe aty tek foleja ku fut parate gjeti nje 25 cent te braktisur ndoshta nga ndonje femije tjeter,e morri dhe ja tregoi babait.I ati i tha t'a linte prape aty ku e kishte gjetur duke i thene se nuk ishte e tija,nuk i takonte femijes.Kurse ne Shqiperi,jo qe nuk e thone nje gje te tille,por sa here dalin ne kroniken e zeze /babe e bir/si bashkepuntore per lloj-lloj krimesh.Para ca kohesh vete /Shqiptarja/tregonte per nje prind qe ishte arrestuar teksa po perpiqej t'i fuste droge te birit ne burg.S.d.q ky K.Nikolli,pas perjashtimit nga policia dhe pasi te mbylle hesapet me drejtesine,duket se do te kete mundesi t'i perkushtohet /full time/ zanatit per te cilin u prangos ne radhe te pare.

  Përgjigju
 • ana: 23/11/2022 18:10

  Me patjeter BE duhet te ktheje regjimin e vizave per shtetasit shqipetare. Cfare taksirati kane popujt e BE-se te dhunohen e perdhunohen nga barbaret e arberise.Kontroll dhe vetem kontroll per te papergjegjeshmit.

  Përgjigju
  • Lala: 27/11/2022 23:39

   Jo mi jo.ti barbare je e nje niveli me let's QE u kapen? Nese po dakort jam te vendosim regjimini e vizave

 • Ups: 23/11/2022 13:03

  Keshtu jon shumica e policave ne shqiperi. Dhe te punojseve te burgjeve. Te vrasin naten ete qajn diten.

  Përgjigju
  • Pjeter: 23/11/2022 14:45

   Per mendimin tm, se pari duhet nje ligj qe tu dyfishoje denimet,sekuestrim pasurie,dhe pa benefite ne kryerjen e denimit per police,prokurore,politikane gjyqtare,ushtarake,nuk mund te trajtohen per te njejtin krim, si kriminelet e zakonshem,pervec krimit,shkaterrojne komplet besimin tek istitucionet,dhe jam i sigurte,qe qelbesirat duke e ditur c'fare rrezikojne, te pakten, do mendohen dy here me shume,nuk mjafton vetem shkarim mga detyra.E dyta,duhet marre seriozisht edukimi qe kur shqiptaret fillojne kopshtet,dhe ketu duhet te investoje qeverria ne personel te kualifikuar e te paguar mire,qe nje dite shqiptaret te kene nje gjenerate ne gjendje te jetoje me respekt per njeri tjetrin.Duhet te jemi ne gjendje te kultivojme shqiptare te edukuar,te afte te jetojme ne bashkesi,te afte te respektojme ligjet e rregullat e bashkejeteses,e kjo nuk behet sot per neser,do kohe e mund,dhe sot do njeres te afte qe duan Shqiperine per te projektuar e planifikuarnje sistem qe mund te beje te mundur nje gje te tille,per ndryshe,e ardhja e Shqiperise,ka per te qene e zymte,madje,nuk eshte iç fare e egzagjeruar te thuash qe,mund te arrije deri ne zhdukje!!!

 • Petrit: 23/11/2022 10:52

  Asgje nuk n`a cudit me. Cdo gje mund te ndodhe nga trupa Policore Shqiptare, ku jane mbledhur njerezit me te...........

  Përgjigju
  • Edver: 23/11/2022 13:40

   Policet shqiptare ashtu si politikanet,gjykatesit,prokuroret,profesorat,doktoret etj e etj jane pjelle shqiptaresh dhe s'kane si dale ma te mire.

 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

Pele në gjendje të rëndë shëndetësore? Vajza e legjendës tregon të vërtetën

Pele në gjendje të rëndë shëndetësore? Vajza e legjendës tregon të vërtetën