‘Java e gjuhës italiane’, Antonio Maggio koncert në Berat! Qëllim, promovimi i gjuhës dhe Kulturës së Italisë

"Java e Gjuhës Italiane" u përmbyll në kalanë e Beratit me një koncert të fituesit të Sanremos Antonio Maggios, shoqëruar në kitarë nga Ettore Giannì.

Ky aktivitet u organizua nga Konsullata italiane e Vlorës në bashkëpunim me Bashkinë e Beratit, dhe synon të promovojë gjuhën dhe kulturën italiane.

Të pranishmit në këtë event kanë mundur të shijojnë për rreth një orë muzikën italiane por nuk kanë munguar as performanca e fëmijëve të shkollës 9-vjeçare "Ylli i Mëngjesit" që kanë recituar e kënduar në gjuhën italiane.

Konsullja e Përgjithshme italiane në Vlorë, Iva Palmieri ka theksuar se "Java Italiane" ka për qëllim të promovojë gjuhën dhe kulturën italiane dhe organizohet në një sërë vendesh.

Ndërsa kryebashkiaku i Beratit, Ervin Demo tha se për beratasit gjuha italiane ka qenë prej vitesh si gjuhë e parë.

“Java e Gjuhës Italiane” organizohet nga Ministria e Jashtme e Italisë, përmes Konsullatës së Përgjithshme në Vlorë dhe Institutit Italian të Kulturës në Tiranë dhe e ka zanafillën e saj në vitin 2001.

SI.E./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Kim: Shqipëria e ka shumë të qartë kush është miku dhe armiku! Rusia dhe Kina kanë shumë pak ndikim në Tiranë