Jeta përtej profesionit dhe mjekësisë, dr.Ilir Alimehmeti prezanton familjen për herë të parë: I kam shumë borxhe vajzave për kohën që kam humbur

 Në dy vitet e fundit dr.Ilir Alimehmeti ka qenë në vijën e parë të frontit përballë pandemisë Covid-19, ku përmes informacioneve të sakta dhe shkencore si dhe komunikimit të tij elokuent përball publikut e përmes mediave të ndryshme ka fituar simpatinë e të gjithëve. 

Por ndryshe nga sa jemi mësuar zakonisht, përmes emisionit ‘Rreze Dielli’ në Report Tv ai ka  treguar edhe më shumë për veten e tij, për jetën përtej profesionit të mjekut.

Dr. Ilir Alimehmeti është baba i dy vajzave dhe ndërsa u pyet nga moderatorja Androniki Kolka se si ka arritur ta menxhojë jetën profesionale dhe familjare gjatë këtyre dy viteve të pandemisë ai tha se ka pasur mbështetje, duke qenë se edhe bashkëshortja e tij Serla Grabova është mjeke në profesion:

Është dicka që ka ardhur rrugës pandemia, nuk është e lehtë por fati është që bashkëshortja ime është mjeke  dhe e kuptojmë njëri-tjetrin në këtë drejtim, arrijmë të konceptojmë që ka momente që duhet të jesh më shumë në punë sesa në shtëpi. I kam shumë borxhe vajzave për kohën që kam humbur për to, dashtë zoti në pranverë dalim nga faza akute e pandemisë që t’I kthejmë mbrapsht disa prej këtyre borxheve familjes” u shpreh ai.

Ndërsa tha se duke qenë mjek edhe në shtëpi shpesh here zënë vend diskutimet për pandeminë:

Mjekët gjithë kohën përkëtë flasin, edhe shokët më të ngushtë I kam mjek dhe cfarë flasim ne kur takohemi me miqtë, flasim për cështjet e ditës dhe tonat janë mjekësore. Dhe kjo nuk ka një diferencë të madhe, është pandemi apo është një sëmundje tjetër, merr një përqindje të rëndësishme mjekësia në bisedat e përditshme” u shpreh ai.

Rikujtojmë që mjeku epidemiolog është shpallur personazhi i vitit për 2021 nga publiku për punën e palodhur në informimin e publikut për pandeminë Covid-19.

 

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Familja: 20/01/2022 19:47

    Perhere te lumtur familjarisht doktor Iliri, jete te gjate vajzat dhe me nje djale.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Presidenti i ri do të jetë një prej emrave të propozuar nga opozita?×

Lajmi i fundit

John

10 mln euro grante për Start Up-et për sipërmarrësit e rinj, ministrja Bilali në ‘Pa Protokoll’: Aplikimet të hapura që nga 16 maji, ja 3 kategoritë që përfitojnë