Ju bien flokët masivisht? Zbuloni shkaktarët dhe produktet bimore që ju vijnë në ndihmë / Ylli Merja tregon kurën disa javore për mbirjen e flokëve në mënyrë natyrale

Në rubrikën “Bima dhe Shëndeti” në emisionin e mëngjesit “Rreze Dielli” në Report Tv me specialistin e bimëve mjekësore Ylli Merja folëm për rënien e flokëve në vjeshtë, si të kuptojmë që është sezonale dhe si ta parandalojmë përmes metodave natyrale.

Humbja e flokëve është një dukuri normale dhe përgjithësisht ndodh gjatë ndërrimit të stinëve, sidomos në vjeshtë. Në fakt sipas specialistit Merja, dobësimi dhe dëmtimi i flokëve fillon që në stinën e verës duke rezultuar më pas me rënien e tyre në vjeshtë. Shkaktarët e rënies së flokëve janë të shumtë si:

·        Qëndrimi në diell në orarin 11.00 -15.00, pasi rrezatimi  UVB dëmton skalpin dhe dobëson flokun

·        Trashëgimia familjare (më tepër tek meshkujt)

·        Konsumi i sheqerit të tepërt. Glukoza e rritur shoqërohet me çlirimin e hormonit androgjen, i cili redukton folikulat

·        Konsumi i proteinave në nivele të ulta (tendenca për të mos konsumuar proteina për rënie në peshë)

·        Njerëzit anemik si pasojë e mungesave të elementeve Hekur, Zink, Kalcium, etj, dobëson fibrat dhe folikulat e flokut

·        Rritja e ndjeshmërisë nervore në disa zona të caktuara të skalpit të kokës (tkurren folikulat, ngjeshen dhe shkulet fija)

·        Ulja e cistinës, aminoacidi që zhvillon përbërësin proteinik të flokut

·        Teprica ose mungesa e vitaminës A

·        Çrregullimi hormonal, hormoni e tiroides

·        Infeksionet e shpeshta të streptokokëve në skalpin e kokës, në vesh, në grykë, hundë, etj

·        Stresi fizik dhe psikik dhe çrregullimet hormonale

·        Duhanpirja, trashja e gjakut

Për trajtimin dhe parandalimin e rënies së flokëve së pari duhet të njohim shkaktarët. Sigurisht, specialisti Merja thekson se ka një kurë kryesore bimësh për shëndoshjen e rrënjës së flokut dhe më pas kësaj kure mund t’i bëhen shtesa në bazë të problematikës që ka shkaktuar rënien e flokëve. 

Produktet që forcojnë rrënjën e flokut janë:

·        Bima që zgjon folikulën – shkurrja e Flomit ose zgjomi (euphorbia dendroides)

·        Kombinimi i qepës dhe hudhrës – të shtypura vendosen mbi skalpin e kokës 10-15 minuta

·        Përdorimi i brokolit, specit rrisin cistinën

·        Fara kungullit dhe arroret forcojnë dhe trashin flokun pasi përmbajnë hekur, zink, kalcium, vitaminë D

·        Patatja e kuqe, karrota pasi përmbajnë vitaminë A dhe betakarroten

·        Rozmarina, dafina, sherebela, arra – forcojnë flokun, rregullojnë hormonet

·        Vaj kokosi, vaj arre, vaj liri

Ndërsa për personat, sidomos meshkujt që kanë një rënie më të theksuar dhe më të shpeshtë, Merja rekomandoi një kurë disa javore për mbirjen e flokëve në mënyrë natyrale. Së pari ekzaminohet floku me mikroskop që nga rrënja deri tek maja, shikohen folikulat nën skalp dhe pastërtia e skalpit (nëse ka infeksion). Më pas fillon mjekimi:

·        Pas larjes së kokës vendosim maskë me qepë dhe hudhër të shtypur mbi skalp për 10-15 minuta. Heqim maskën dhe pa e larë flokun vendosim një ekstrakt floku me hudhër dhe bimë qumështore. Lihet 24 orë. Kjo bëhet 3 ditë rresht çdo darkë.

·        Dita e katërt e në vazhdim: Pihen 3 x 1 gotë në ditë çaj për forcimin e rrënjës së flokut. Mund të shtojmë në çaj përbërës për sëmundjen konkrete. Spërkasim skalpin e kokës ose me ekstrakt floku ose maskë floku. Kjo bëhet 4-5 herë në javë (vazhdon 3-4 javë).

·        Pas 3-4 javëve shikojmë flokun të mbirë. Nëse janë të hollë ose të zbardhur, floku pastrohet me brisk. Pas kësaj, mjekimi përsëri fillon si në ditën e parë: 3 ditë me ekstrakt hudhre të fortë dhe qumështor, ditët e tjera me çajin, ekstraktin ose maskën. Floku nxihet dhe trashet.  

Në fund të bisedës specialisti i bimëve mjekësore Ylli Merja sugjeroi dhe disa çajra në formë maske për të pasur flokë të shëndetshëm, për flokë të yndyrshëm dhe për probleme me skalpin e kokës.

·        Në një litër ujë zieni 2-3 minuta 1 dorë hudhra, 4-5 degëza rozmarinë dhe 1 lugë livando. Me çajin lani flokun, në të cilin mund të shtoni 1 lugë supe uthull molle.

·        Për flokë të yndyrshëm: Në 1 litër ujë zieni 2-3 minuta 3 lugë mollë të egra, 3 degë rozmarinë, 1 dorë petale trëndafili ose kamomil.

·        Për infeksione, stafilokoku ose myku: Në 1 litër ujë zieni 2-3 minuta 2 lugë gjelle rigon, 2-3 degë rozmarinë, 1 dorë sherebel. Shpëlani kokën 1 herë në ditë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Mbushën makinat me emigrantë, ndalohen 2 shoferët transportues! Morën 500 euro për secilin

VIDEO/ Mbushën makinat me emigrantë, ndalohen 2 shoferët transportues! Morën 500 euro për secilin