Rama nuk i kursen batutat me biznesmenin: 'Ju jeni mishngrënës të lindur'! Mbështetja nga AZHBR iu garanton hapjen e tregut me Lindjen e Mesme

TIRANË- Kryeministri Edi Rama, nën shoqërinë e drejtoreshës së AZHBR-së, Frida Krifca, kanë inspektuar tre fabrika të reja në zonën e Kasharit të cilat janë mbështetur nga AZHBR.

Në një bashkëbisedim me një sipërmarrës nga Tepelena, i cili ishte duke ndërtuar një fabrikë të përpunimit të mishit, Rama nuk ka kursyer batutat, i cili tha me humor: 'Ju jeni mishngrënës të lindur'. Kryeministri më pas shtoi se ky standard që po vendoset me mbështetjen e AZHBR-së do iu ndihmojë në hapjen e tregut me vendet e Lindjes së Mesme.

"Gjëja tjetër që ne mund t’ju ndihmojmë është që t’ju hapim rrugën e tregut në Lindjen e Mesme", tha Rama.

"Është një synim, se ne jemi njohur me tregun. Na kanë ardhur informacion nga Dubai. E kërkojnë shumë mishin edhe në origjinën e kemi nga Tepelena", tha sipërmarrësi.

"Ju jeni mishngrënës të lindur, por çështja është që gjithë zinxhiri tani këputet, sepse këtu nuk ka akoma standarde të tilla. Në momentin që vijnë këtu dhe shikojnë dhe marrin garancinë, dmth çfarë paguajnë do marrin", u shpreh Rama.

Ndërkohë nga një tjetër fabrikë, Rama tha se përmes investimeve në këto sipërmarrje jepen shembuj se kush ka vizion dhe ambicie nuk është e nevojshme që të largohet, pasi fiton më shumë sesa jashtë shtetit.

 

SI.E./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e mbeshtesni nismen Ballkani i Hapur krijuar nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Conference League/ Vllaznia eliminohet në turin e dytë, Ael Limasol e mposht edhe në Shkodër