Kacifas ‘hyn’ në parlamentin grek, deputeti i kërkon llogari ministrit Dendias për vonesën e hetimeve në Shqipëri

Ekstremisti, Kostandino Kacifas dhe ministri grek, Nikos Dendias

GREQI- Një deputet i parlamentit grek i ka kërkuar ministrit të Jashtëm, Nikos Dendias informacion në lidhje me vonesën e hetimeve për vrasjen e Kostandinos Kacifas nga RENEA në Shqipëri.

"Autoritetet shqiptare duhet të ndalojnë së penguari dhe duhet të të na sqarojnë për kushtet se si u vra Kacifas. Nuk është e mundur që një vend që kërkon të bashkohet me familjen evropiane të mos marrë parasysh parimet themelore të shtetit të së drejtës. Tirana duhet të kuptojë që procesi i tyre i pranimit në BE nuk është i vetëkuptueshëm, por presupozon respektimin e rregullave të respektit absolut të të drejtave të njeriut, si dhe respektimin e të drejtave të Pakicës Kombëtare Greke”, shkruan, Maximos Harakopulos, deputeti i partisë në pushtet dhe kryetari i Komisionit të Përhershëm për Administratën Publike dhe Rendin Publik.

Ministri i Jashtëm i Greqisë i është përgjigjur deputetit se që prej tetorit të vitit 2018 po e monitoron çështjen.

“Është e qartë se autoritetet shqiptare kanë vonuar ndjeshëm përfundimin e hetimit. Në të gjitha kontaktet tona ne kemi theksuar se procesi i hetimit për vrasjen e Kacifas duhet të përfundojë menjëherë. Ky është një kusht i domosdoshëm për përmirësimin e klimës në marrëdhëniet tona, pasi ka prekur pakicat greke”, shkruhet në përgjigjen e kthyer nga Dendias.

Minoritari ekstremist, Kostandinos Kacifas u vra në fshatin Bularat në Gjirokastër në datë 28 tetor 2018 nga RENEA, pasi ky i fundit qëlloi drejt tyre me breshëri kallashnikovi dhe bëri rezistencë, duke rrezikuar jetën e efektivëve shqiptarë që i bënin thirrje për t'u dorëzuar. 

er.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  10 vjet më pas, a është bërë drejtësi për ‘21 janarin’?

Komento

Komente

 • Emigranti: 28/11/2020 03:08

  Pytja esht a ka Greqia Greek? Un them se jo Ky qe u be hero nga disa Greek jan me preardhje nga Turqia,besoi qe nje Greek I vertet nuk mund te uli veten tek nje tru shplar qe brson tek disa fundurina te shoqeris Shqipetare apo Greeke. Nje gje esht e sigurt qe 70% e popullit Greek nuk jan Greek por jan mix (BENI ADN DHE MUND TE VERTETONI ORIGJINEN TUAJ) Nje perqindje e Vogel si pune keti qe erdhi per te ngren llokumet SEMES hengri plumbin, KOMBI SHQIPETAR ESHT NJE DHE NUK I TREMBEMI FUNDURINAVE TE SHEKULLIT 21 Kush ngre pushken mbi kombin ton do te mari te njejten pergjigje. Historia esht e shkruajtur ne te bardh me te zez.

  Përgjigju
 • Enton: 27/11/2020 17:14

  Katsifa ishte një ekstremit i stërvitur nga shteti grek kallash mbante në dorë e pastaj hëngri dhe

  Përgjigju
 • Arben: 27/11/2020 13:49

  Kacifas ishte një terrorist i armatosur që nuk donte ti dorzohej policis. Nese ky deputeti do ndonje gjë te dij ti drejtohet gjykatës shqiptare siç bejme dhe ne per Information. Te tjerat jane politike dhe pallavra që nuk ngrejn pesh. Nëse shqiperia do reagoj gjithmon vetem nepermjet drejtësis ai do mbetet një terrorist POR nese do reagojmë politikisht do behet hero. Prandaj le ta lem terroristin te jet i till atje ku eshtë. FLM

  Përgjigju
 • Populli: 27/11/2020 07:42

  Vrasja e kacifas ishte pun e dobet nga ana e policise tone..nuk duhet ti acarojm mardheniet..duhet te tregojm qe jemi popull i kulturuar ..

  Përgjigju
  • Populli: 27/11/2020 12:18

   I dashur komentues nuk jan gjera te mira keto qe ndodhin me fqinjet tane..policia ka plot menyra per ta neutralizuar ne menyren me te miren e mundeshme..por jo me ekzekutim ..se shqiperia ne rastin konkret nuk fitoi gje ,kurse kacifi eshte futur ne historin e tyre dhe do te mesojn femijet grek brez pas brezit ..dhe e shpallen hero ..

  • Avokati: 27/11/2020 10:41

   ky hyn kultura ktu? kur dikush hap zjarre kunder teje, ti je i legjitimuar ti pergjigjesh me zjarre, kjo quhet mbrojtje e nevojshme (neni 19 i kodit penal te R.SH.). Cdo qytetar ka te drejte te mbrohet nga nje sulm, e jo me policia qe jo vetem duhet te mbrohet por dhe te neutralizoj agresorin. kur dikush hap zjarre kunder policise sipas teje kush eshte menyra me e kulturuar per tu pergjigjur?

 • Kafsha: 26/11/2020 23:48

  30 vjet greku beri raprezalje të para duke dhunuar shqiptaret dhe askush asnje perfaqesi diplomatike nuk foli kurrë ? Pse? Sepse ja krehin bishtin ngaqe i kane dhene borxhe. Perendimit i interesojne të mari borxhet dhe jo të kritikoje grekun për dhunen e tij barbare.

  Përgjigju
 • Turi: 26/11/2020 21:06

  Politika e grekeve ka qene dhe do te jete anti Shqipetare po kujt i plasi leri te mbeshtetin plehra se te gjithe ate fund do kene

  Përgjigju
 • Doraci: 26/11/2020 20:38

  Nisni ca karcifas te tjere se do ua shqyrjme marmiten si kti fekales qe u bo jorgo per pension.

  Përgjigju
 • Kasem gahinji: 26/11/2020 19:00

  Me thoni ,ju lutem ,qe te hyjnizosh nje terrorist,çfare duhet te jesh?per mendimin tim ,duhet te jesh vete mbeshtetes i terrorizmit.aq me teper qe kerkohet ndaj qeverise greke"hetim te çeshtjes kacifas ne shqiperi".sic duket ky kryetar komisioni e konsideron shqiperine koloni greke

  Përgjigju
 • Roly: 26/11/2020 18:57

  Edhe Greqia esht ni shtet ne bashkimin europian por edhe dretsia esht korrupsion dhe rumpallhane

  Përgjigju
 • goni: 26/11/2020 18:48

  Sa te turpshem qe tregohen si gjithmone monarko fashistet, po ju keni vrare me qindra shqipetare me dhe pa faj e jo kur nje kriminel si Kafica qe ben terror me automatik.

  Përgjigju
 • Free: 26/11/2020 17:59

  kta Greketi bejne hero kta me nje drrase mangut. Iku i shkreti cun i ri se ia mbushen koken me dhalle.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Presidenti deklaron se Trump i la atij një letër vërtet bujare