Kadare dhe Flloko, kur dy shqiptarë të mrekullueshëm recitojnë Majakovskin së bashku në një makinë (VIDEOLAJM)

Dy shqiptarë të mrekullueshëm në një makinë: Shkrimtari ynë më i madh, Ismail Kadare dhe aktori dhe poeti plot finesë Timo Flloko. Kthehen nga Fieri, pasi shkrimtari është vlerësuar si Qytetar Nderi i Fierit, kur Drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Librit, Alda Bardhyli, u sjell në mendje “Re me pantallona” të Majakovskit, përkthyer nga Kadare. E këtu nis recitimi që mund të ndiqni në video. 

Shkrimtari i njohur ndërkombëtarisht Kadare është vlerësuar me titullin “Nderi i Bashkisë së Fierit”, me motivacionin: “Për kontributin e jashtëzakonshëm që i ka dhënë ndër vite letërsisë shqipe dhe për promovimin e saj në nivelet më të larta të kulturës botërore". Çmimi iu dorëzua në sallë e teatrit nga kryebashkiaku Armando Subashi. Gjeniu i letrave shqiptare foli i emocionuar, teksa rikthehej në qytetin e Fierit pas 30 vitesh, këtë herë si qytetar nderi.

Referatet rreth krijimtarisë dhe karrierës së suksesshme të Kadaresë u përcollën me interpretimin brilant të aktorit të njohur Timo Flloko dhe aktorit të Teatrit "Bylis" Klajdi Marku.

Ismail Kadare dhe Timo Flloko.

Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e mbeshtesni nismen Ballkani i Hapur krijuar nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

VIDEO/ Pamjet e frikshme, zjarret si në 'ferr' në Turqi, shkon në 4 numri i viktimave! Ndërhyn Rusia, gati për ndihmë edhe Greqia dhe Azerbajxhani