Kaluan në fazën me eliminim direkt në Botërorin e minifutbollit, trajneri i Kombëtares për Report TV: Ukraina s'do e ketë të lehtë, i surprizuar nga mikpritja e shqiptarëve

Kombëtarja shqiptare e minifutbollit për meshkuj ka shkruar historinë, duke kaluar në fazën me eliminim direkt në Botërorin që po zhvillohet në Essen të Gjermanisë. Barazimi 0-0 kundër Kolumbisë bëri që djemtë e Irtan Sejkos të kalonin më tej, aty ku i pret Ukraina sot më 8 qershor në orën 20:35.

Trajneri i kuqezinjve, Irtan Sejko për emisionin "Sot Live në Shqipëri" me gazetarin Andi Kapxhiu në Report Tv, tha nga Gjermania se diçka e tillë ka ardhur pas një pune të madhe.

"Lojtarët janë mbledhur pas aktiviteteve amatore nga FSHF-ja. Aty janë gjetur lojtarët më të mirë. Ishim me shumë fat, por kishim grupin më të fortë. Dolëm në vendin e tretë dhe falë golavarazhit dolëm të kualifkikohemi. Vuajmë nga sindroma e ekipeve tona Kombëtare, pësojmë gola në fund dhe kjo vjen nga mungesa e eksperiencës", tha trajneri.

Më pas Sejko shprehet se shqiptarët në Essen kanë surprizuar ekipin, me një mikpritje të madhe, duke qenë shtysë për futbollistët.

"Mbështetje e madhe nga tifozët? Po, nuk e kemi pritur këtë mikpritje edhe jashtë vendit. Kjo është diçka e mirë dhe kemi "emigruar" edhe mikrpritjen. Djemve i ka dhënë më shumë entuziazëm", vijoi Sejko.

Trajneri foli edhe për kundërshtarin e sotëm, duke thënë se Ukraina është një ekip i fortë.

"Sot ndeshja me Ukrainën? Sfida do jetë e fortë. Ukraina ka bërë lojë dominuese. Besoj dhe shpresoj mos e bëjë me ne. Ka fituar 5-0 dhe 3-0 disa ndeshje. Duam të kemi lojën në kontroll. Ndeshja do jetë e vështirë", tha trajneri.

I pyetur për objektivat, Sejko veç kësaj arritje tha se kërkohet një masivizim i minifutbollit.

"Pjesëmarrja në Botëror është maksimumi. Duam të bëjmë që minifutbolli amator të maksimizohet. Para disa vitesh ishin 4-5 ekipe, sot kemi mbi 200. Duam që fëmijët të largohen nga rruga dhe nga veset", tha trajneri Irtan Sejko.

Në këtë event, Shqipëria e nisi keq aventurën duke humbur 1-0 me Portugalinë pas golit të Nogueira, teksa barazoi 1-1 me Moldavinë. Kundër moldavëve, golin për tanët e shënoi Reçi. Edhe pse me vetëm një gol të shënuar dhe dy të pësuar në tre ndeshje, tanët do kërkojnë sukesin sot kundër Ukrainës.

S.DH/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar