Kanadaja nis tankun e parë ‘Leopard 2’ për në Ukrainë

Kanadaja nis tankun e parë ‘Leopard 2’ për në Ukrainë

Sot, një avion i Forcave Ajrore Mbretërore Kanadeze u nis nga Halifax duke mbajtur tankun e parë Leopard 2 që Kanadaja po dërgon në Ukrainë.

“Kanadaja qëndron me popullin e Ukrainës dhe ne do të vazhdojmë t'u ofrojmë Forcave të Armatosura të Ukrainës pajisjet që u nevojiten për të fituar", tha ministrja kanadeze e mbrojtjes Anita Anand.

Ajo shpërndau imazhe dhe një video të dërgesës së tankut.

“Tanket janë në rrugën e tyre për të ndihmuar Ukrainën. Mbështetja e Kanadasë është e palëkundur”, shkroi ajo në një postim tjetër në Tëitter.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Medvedev: Do të përdorim armë bërthamore nëse Kievi sulmon rajonet ruse! Von der Leyen: Sanksionet e reja për Rusinë deri më 24 shkurt


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Sherr mes policëve në Tiranë, efektivi i dehur ofendon punonjësin e ‘Shqiponjave’

Sherr mes policëve në Tiranë, efektivi i dehur ofendon punonjësin e ‘Shqiponjave’