Kaos protestash në Greqi/ Policia pagosi rëndë 16-vjeçarin pasi nuk pagoi në karburant, përmbysen makina dhe ndizen zjarre

Kaos protestash në Greqi/ Policia pagosi rëndë 16-vjeçarin pasi nuk pagoi në karburant, përmbysen makina dhe ndizen zjarre

SELANIK- Vazhdojnë të vendosen postblloqe në rrugën Konstantinoupoleos, në qendër të Selanikut, nga komuniteti rom që protestojnë për plagosjen e rëndë të 16-vjeçarit nga një oficer policie i grupit “DIAS”.

Një agjenci lajmesh raportoi se një djalë 16-vjeçar dyshohet se u largua nga një pikë karburanti pasi mbushi makinën e tij me gaz pa paguar. Një punonjës i karburantit ka njoftuar policinë për faturën e papaguar prej 20 euro, raportojnë mediat e huaja.

Protestuesit janë nisur nga spitali i Hipokratit për t’u vënë flakën kazanëve, të cilët janë pajisur me shishe alkooli, gurë, tulla, hekura dhe sende të tjera me qëllim për të sulmuar forcat e policisë.

Pak para orës 19.30 me orën lokale ata kanë përmbysur dhe vandalizuar një makinë e cila ishte e parkuar pranë një koshi të cilit i vendosën flakën.

Deri më tani nuk ka pasur asnjë ndërhyrje nga policia dhe njerëzit vijojnë t’u vënë flakën kazanëve përgjatë rrugës, duke provokuar ndërhyrjen e policisë.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Çfarë po ndodh me Oltën? Aktorja e dorëzuar para faktit që Luizi e ka të fituar BBV

Çfarë po ndodh me Oltën? Aktorja e dorëzuar para faktit që Luizi e ka të fituar BBV