KAS diskuton ankimimin për zgjedhjet në Gjirokastër, LSI: Karantinimi i të ardhurve nga Greqia na ndikoi rezultatin! Votuesit u ruajtën me policë (VIDEO)

KAS është duke diskutuar në mbledhjen e sotme ankimin e LSI-së për rezultatin e Gjirokastrës pasi ajo pretendon se vendimi i Komitetit Teknik të Ekspertëve për ta karantinuar për 14 ditë qytetarët që vijnë nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut, ka synuar që ta godasë politikisht atë në zgjedhjet e 25 prillit.

LSI kërkon që të shpallen të pavlefshme zgjedhjet në Bashkinë Dropull, gjë që ndikon në rezultatin e shpërndarjes së mandateve për Qarkun e Gjirokastrës.

Përfaqësuesi i LSI është shprehur në seancë se edhe ato që erdhën nga Greqia apo Maqedonia e Veriut u ruajtën me policë pasi u ishte marrë adresa e shtëpisë.

Qytetarët e Dropullit nuk e kanë ushtruar të drejtën e tyre për të votuar.  Në ankimimin, LSI sqaron KAS se urdhri për 'vetëkarantinimin e detyrueshëm', për një periudhë dy javore për të gjithë shtetasit që hyjnë në Shqipëri nga Maqedonia e Veriut dhe nga Greqia ka ndikuar drejtpërdrejt në pjesëmarrjen dhe rezultatin e votimit në zonën zgjedhje Qarku Gjirokastër.


Lajmi kryesor:

Gjirokastër, KAS pranon vetëm provat e partive, rrëzohen kërkesat e PD dhe LSI për të siguruar prova të tjera shtesë nga institucionet


K.T./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kushtetuesja i drejtohet Venecias për zgjedhjet vendore të 2019-ës, sipas jush a ishin ato legjitime?×

Lajmi i fundit

John

Krahu i djathë i Yuri Kim do largohet nga Shqipëria, festa e lamtumirës mbledh bashkë figurat politike