Kërcënoi se do të kryente sulm në paradën ku marrin pjesë 30 mijë persona, arrestohet i riu shqiptar në New York! Mbështetës i grupit islamik ‘ISIS’

Kërcënoi se do të kryente sulm në paradën ku marrin pjesë 30 mijë persona, arrestohet i riu shqiptar në New York! Mbështetës i grupit islamik ‘ISIS’

Ridon Kola, guvernatorja e New York në paradë

Një shqiptar në New York të SHBA-ve, i fiksuar pas grupit islamik ‘ISIS’, u arrestua pasi kërcënoi se do të vriste policët në një paradë lokale të ditës së ‘Shën Patrikut’, ndërkohë që qytetarë të shumtë ishin përgatitur për të festuar.

32-vjeçari Ridon Kola, banor u Yonkers, u arrestua dhe u akuzua për kërcënime ndërshtetërore përpara paradës së qytetit të Shën Patrikut, të planifikuar për të shtunën.

Akuza mbart një dënim maksimal prej pesë vitesh burg federal dhe vjen pasi Kola dërgoi drejtpërdrejt mesazhe në llogaritë e mediave sociale të policisë së ‘Yonkers’ për të detajuar sulmin e tij të planifikuar.

Kërcënimet erdhën gjatë disa ditëve dhe u bashkuan nga një sërë postimesh shqetësuese në mediat sociale të vetë terroristit të dyshuar.

Një postim i tillë, i publikuar disa ditë pasi Kola i dërgoi mesazh direkt departamentit për të thënë se ai do të 'kryqëzonte' policët, përfshinte një imazh të të dyshuarit duke tundur një sëpatë, me sa duket për të përmbushur kërcënimin e tij.

"Unë do të kryqëzoj policët e Yonkers dhe shefat e tyre përgjatë rrugës McLean, Do të jetë një skenë tmerri, Allahu Ekberr”- shkruan Kola në kërcënimin e tij.

Në mesazh nuk shënjestrohet parada por rruga ku do të zhvillohej, duke bërë të mendohet se mund të tentohet një sulm masiv ndaj qytetarëve të pranishëm.

Parada e Yonkers nuk është aspak e vogël dhe ende pritet të mirëpresë afërsisht 30,000 persona.

Faqja e instagramit të Ridon Kolës

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lezha: 18/03/2023 20:50

  O njerz, ky budalla nuk ka lidhje me ISIS as me terrorizem, ky eshte kokrra e hajvanit dhe nje drogaxhini lodhun, ( eshte nipi i Fran Frrokaj ish Kryetari i Bashkise Lezhes -korrupt si qeni-) Ky hut rrjedh nganje familje shum e rregullt dhe prinder te nderuar, por.........."ate qe ta ben femija sta ben as Perendia" kan pase thane.

  Përgjigju
 • +×÷=: 18/03/2023 12:36

  Ito jane pasojat e puTurqise me mbiemer KOLA bio katolik i kthym me Force ne breza e tesh perdor shprehjet e Turkut

  Përgjigju
 • Shqipe: 18/03/2023 11:58

  PO SHKO JETO NE ARABI O TURKO MONGOL

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve