Kërkon embargo të armëve Parlamenti Evropian ndaj Arabisë Saudite

Parlamenti Evropian (PE)

Pas vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi, Parlamenti Evropian (PE) kërkoi embargo kundër Arabisë Saudite.

Mirëpo jo para shumë kohësh gazetari i “Uashington Post” dhe një kritik i ashpër i regjimit saudit, u vran brenda konsullatës së Arabisë Saudite në Stamboll, në të cilën hyri në 2 tetor.

Riadi ka pranuar të shtunën vdekjen e gazetarit, duke pasuar reagime të ashpra botërore, por për këtë ngjarje premtoi një hetim të thellë.

Sipas Kryeprokurorit të Arabisë Saudite, ka deklaruar ditën e djeshme se të dyshuarit kishin “vepruar me qëllime paramenduese”.

Gjithashtu Parlamenti Evropian ka kërkuar ditën e sotme një “hetim ndërkombëtar të paanshëm për vdekjen e tij dhe që përgjegjësit të dalin para drejtësisë”.

  • Sondazhi i ditës:

    Ngjarja e Kavajës, sipas jush si do të jenë ditët e fundit të fushatës elektorale?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Mjeshtri i instrumenteve frymore në Lezhë Gjovalin Ndreca u bie 7 veglave, e nisi karrierën 12 vjeç: Kam marrë 57 dekorata