Këshilla që të dukeni bukur në çdo moshë, ja cilat janë sekretet për të pasur një lëkurë perfekte

Këshilla që të dukeni bukur në çdo moshë, ja cilat janë sekretet për të pasur një lëkurë perfekte

Kujdesi ndaj lëkurës

Këshillat më të mira që mund të marrim në lidhje me trajtimin e lëkurës dhe të dukurit bukur në çdo stad të jetës janë këshillat e estetistëve. Drejtori Mjekësor dhe Themeluesi i OVME Estetics, Dr. Mark McKenna, ka ndarë këshillat e tij kryesore për produktet dhe shërbimet për të cilat çdo person ka nevojë, pa marrë parasysh moshën e tyre!

Kujdesi në të 20-at 

Antioksidantët në këtë moshë ndihmojnë për të ndriçuar lëkurën duke parandaluar dëmtimet e përditshme. Kremi kundër diellit është 'investimi' më i rëndësishëm që mund të bëni në lëkurën tuaj në moshë të hershme për të shmangur rrudhat, njollat e diellit dhe dëmtimet e përgjithshme që ndodhin, këshillohet një përdorim i përditshëm i tij.

Kujdesi në të 30-at

Kjo është koha e përkryer për të filluar trajtimet që ndihmojnë vërtet në rritjen e qarkullimit të ngadalësuar të qelizave. Peeling kimik, mikro-gjilpërë RF dhe PhotoFacials janë të këshillueshme për këtë moshë që mund të ndihmojnë në zbardhjen e lëkurës.

Kujdesi në të 40-at

Në këtë moshë fillon humbja e elasticitetit dhe e volumit duke shkaktuar rrudha më të theksuara dhe humbje volumi në faqe, buzë apo nën sy. Plus, dhe dëmtimi i diellit që është grumbulluar gjatë viteve të fundit mund të shkaktojë dëmin e tij dhe madje të çojë në kushte si melasma. Rekomandohet që të shtoni acidin hialuronik në rutinën tuaj dhe një serum.

Kujdesi në të 50-at

Në këtë stad kujdesi duhet të jetë për ruajtjen e lagështisë dhe elasticitetit të lëkurës. Menopauza shkakton një rënie të estrogjenit, gjë që rezulton në humbjen e lagështisë dhe volumit të fytyrës. Lëkura juaj mund të bëhet më e ndjeshme dhe njollat e moshës më të theksuara. Mbushësit dhe neurotoksinat mund  të ndihmojnë, por mirëmbajtja me lazer është një domosdoshmëri! Dhe nëse nuk keni hyrë në sferën e PRP (plazmës së pasur me trombocite), ky është një bonus për trajtimet si RF Microneedling për të përmirësuar qarkullimin qelizor.

Kujdesi në të 60-at e më tej

Fokusohuni te hidratimi në shtëpi (hidratuesit, serumet) apo dhe të kryeni trajtime për rritjen e kolagjenit të paktën tre herë në vit.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tjetër JO për negociatat nga BE, mendoni se Rama ka të drejtë me gjuhën e ashpër ndaj liderëve të Brukselit?×

Lajmi i fundit

John

Sheshi Nënë Tereza mbushet nga të apasionuarit pas garave të driftit, 2 vëllezërit: Adrenalinë e papërshkrueshme