Këto janë erëzat më të mira që ndikojnë pozitivisht në shëndetin e trurit

Këto janë erëzat më të mira që ndikojnë pozitivisht në shëndetin e trurit

Erëza

A e dini se erëzat janë çelësi për një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme? Erëzat ndikojnë në shëndetin e trurit, përmirësojnë kujtesën, përqendrimin, nivelet e energjisë dhe funksionin njohës.

Mjeku neurolog Brandon Craëford, veçon pesë erëzat më të mirat që kanë ndikim në mirëqenien e përgjithshme, shkruan New York Post.

Piperi i zi
Erëza më e zakonshme në këtë listë është piperi i zi. Kjo erëz përmban piperinë, një përbërës që përmirëson kujtesën dhe funksionin njohës duke rritur aktivitetin e neurotransmetuesve në tru.

Kanella
Një dozë ditore kanelle mund të ndihmojë në parandalimin e diabetit. Kanella shtohet lehtësisht në smoothie të ndryshëm apo gatime të shijshme, pasi ndihmon në balancimin e niveleve të sheqerit në gjak, duke rritur ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe duke ulur rezistencën ndaj saj.

Pluhuri i xhenxhefilit
I përdorur në mjekësinë kineze dhe indiane për mijëra vjet, xhenxhefili vjen nga rrënjët e bimës zingiber. Ai përmban gingerol, një përbërës që ka veti të fuqishme anti-oksiduese dhe anti-inflamatore. Xhenxhefili mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit njohës, duke ulur inflamacionin dhe nivelet e stresit kronik.

Arrëmyshk
Arrëmyshku ka një përbërës që quhet myristicin që njihet për përmirësimin e kujtesës dhe parandalon degjenerimin e rrugëve nervore.

Shafrani i Indisë
Rrënja e kësaj erëze përmban kurkumën, një përbërës me veti anti-inflamatore dhe anti-oksidante. I njohur si "ari" i mbretërisë së bimëve, shafrani i Indisë ndikon në detoksifikimin e mëlçisë dhe shërben si një lehtësues natyral i dhimbjeve.

Xh.K/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Kategoria e Parë/ Hidhet shorti për sezonin 2024-25, Kukësi - Erzeni në javën e parë

Kategoria e Parë/ Hidhet shorti për sezonin 2024-25, Kukësi - Erzeni në javën e parë