Kiev, kërcënoi të hidhte në erë një urë strategjike, arrestohet 42 vjeçari (VIDEO)

‘Ishte sulm terrorist’- kështu e justifikoi policia ukrainase operacionin  special kundër një njeriu të armatosur, i cili bllokoi një urë strategjike në Kiev, mbi lumin Dnieper.

Burri i armatosur kërcënoi të hidhte në erë sistemin e metrosë që kalon nëpër urë, duke gjuajtur në ajër.

Në videon e publikuar nga policia, mund të shihet burri që ecën ngadalë me makinë, pastaj hedh një pushkë nga dritarja, përpara se të shtrihej në tokë dhe të arrestohej.

Operacioni kërkoi impenjimin e rreth 300 forcave policore dhe një makine të blinduar.

Sipas mediave ukrainase, autori i kërcënimit është 42-vjeçari Olexi Belko, një ish ushtar dhe ish-banor i Krimesë, që kishte luftuar kundër forcave pro ruse në lindje të Ukrainës.

I.C./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Presidenti të zgjidhet drejtpërdrejtë nga populli?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Sëmuret gjyqtarja e Apelit Shpresa Beçaj, shtyhet vettingu për 17 qershor