Kievi i dërgon një listë kërkesash Izraelit përpara se të pranojë vizitën e ministrit të Jashtëm Eli Cohen

Kievi i dërgon një listë kërkesash Izraelit përpara se të pranojë vizitën e ministrit të Jashtëm Eli Cohen

Ministri i Jashtëm izraelit

Kievi ka formuluar një listë kërkesash për Izraelin që ai dëshiron të plotësohet përpara vizitës së ministrit të jashtëm Eli Cohen në Ukrainë, pritet këtë javë. Pikat kryesore në listë përfshijnë një denoncim publik të pushtimit rus, zhvillimin e teknologjisë kundër raketave dhe qindra miliona dollarë kredi. 

Kërkesat rrezikojnë të vënë në vështirësi qeverinë izraelite, e cila deri më tani ka pasur gradualisht një zhvendosje më të theksuar drejt Kievit, megjithatë, pa u shkëputur plotësisht me Kremlinin për shkak të pranisë së një komuniteti të madh hebre në Federatën ruse dhe bashkëpunimit me Moskën gjatë sulmeve ajrore në Siri. Qeveria e re e Benjamin Netanyahut vazhdoi të refuzonte armët në Kiev, por Cohen pritet të vizitojë kryeqytetin ukrainas këtë javë për rihapjen e ambasadës izraelite.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Bakhmut, bastioni ukrainas në Donetsk i izoluar! Zelensky pritet të marrë pjesë në samitin e BE


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Partizani kryeson Superligën, 2 gola në Durrës! Egnatia tripletë Kukësit dhe kërcënon kreun, Vllaznia gjashtë ndeshje pa fitore

VIDEO/ Partizani kryeson Superligën, 2 gola në Durrës! Egnatia tripletë Kukësit dhe kërcënon kreun, Vllaznia gjashtë ndeshje pa fitore