Kili, protestuesit shkatërrojnë kishat dhe djegin statujat e Jezusit (FOTO)

Protestuesit në Kili kanë nisur që të bastisin kishat, disa javë pas nisjes së protestave masive në vendin amerikano-jugor.

Një grup protestuesish të veshur me të zeza u futën nëpër kisha në zonën e La Asuncion dhe nxorën prej aty statuja Jezusi dhe ikona, për t’i vënë më pas zjarrin.

Protestat në Kili nisën muajin e kaluar, pasi qeveria njoftoi një rritje të biletave të metrosë.

Me kalimin e ditëve protesta u kthye në një lëvizje kombëtare pa udhëheqës që kërkon tashmë arsim më të mirë, përmirësim të shërbimit shëndetësor dhe barazi ekonomike.

 

I.C./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se duhet të ketë ndryshime të ministrave të kabinetin qeveritar në muajin shtator?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Shuhet gjuhëtari Jorgji Gjinari! Met: U trishtova pa masë!Hartoi një nga veprat më madhore të shqipes