Komiteti Ekzekutiv i FSHF-së miraton kredinë 1 mln euro, gati dy paketat për ti ardhur në ndihmë futbollit

Nëpërmjet një video-konference, Komiteti Ekzekutiv i FSHF-së miratoi sot planin për ti ardhur në ndihmë futbollit në Shqipëri si pasojë e krizës financiare që ka pushtuar këtë sektor si rrjedhojë e koronavirusit. Pas refuzimit të qeverisë për të përfshirë futbollin në paketën e ndihmës FSHF ka menduar të marrë një kredi me garanci sovrane të shtetit shifrën e 1 milion eurove.

Kjo shumë do të do të shpërndahet në dy muaj. Bëhet fjalë për marsin dhe prillin. Konkretisht paratë do të jenë për futbollistët e çdo kategorie dhe trajnerët, ndërsa shuma që do të marrë gjithsecili është e afërt me 30 mijë lek të reja.

Një premtim të tillë e bëri pak ditë më parë presidenti i federatës Armando Duka, i cili u shpreh se nuk do ta linte në baltë futbollin. Burime të Report Tv në federatën shqiptare të futbollit bëjnë me dije gjithashtu se shpërndarja e këtyre pagave do të nisë në harkun kohor të 10 ditëve. Sakaq, mësohet se kjo do të jetë paketa e parë e ndihmës, pasi në rast se situata e pandemisë nuk ndryshon do të ketë një tjetër paketë.

Me siguri për futbollistët e Superligës ndihma me 30 mijë lek të reja nuk është një shifër aspak e konsiderueshme, por në kategoritë e tjera të futbollit tonë kjo është jetike, pasi shumë lojtarë e kanë mundësinë e vetme për të siguaruar jetesën e tyre dhe të familjeve, pasi rrogat janë të ulta.

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë ndryshime në qeveri?

Komento

Komente

  • Pulat e Dukes: 08/04/2020 01:46

    I gjeten parate tani hajdutet Duka dhe Dervishi per futbollin.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Garderoba e fitores/ Kush të vesh mor bir, kush të qeth o xhan?